Film "Obłoki śmierci - Bolimów 1915" opowiada o pierwszowojennych walkach pozycyjnych w okolicach Rawki i Bzury na przestrzeni lat 1914-1915, przedstawiając losy Polaków walczących w armiach zaborców. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów.
Pod Bolimowem po raz pierwszy na Froncie Wschodnim użyto gazu bojowego. Ojcem rewolucyjnej na tamte czasy broni chemicznej był niemiecki naukowiec żydowskiego pochodzenia - prof. Fritz Haber. To jego odkrycie było początkiem prac nad cyklonem B, gazem, który podczas II Wojny Światowej pochłonął miliony ludzkich istnień w nazistowskich obozach koncentracyjnych.
Do wrogich armii carskiej i pruskiej często przymusem wcielano Polaków. Średnio co piąty żołnierz jednej i drugiej strony był polskim żołnierzem. Film odnosi się do ich losów i prezentuje m.in. materiały archiwalne oraz wypowiedzi naocznych świadków tamtych wydarzeń, zarejestrowane przez Wiesława Sokołowskiego.
Film "Obłoki śmierci - Bolimów 1915" w ubiegłorocznej edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu zdobył nagrodę publiczności.
Po projekcji filmu odbędzie się odbędzie się spotkanie z reżyserem - Ireneuszem Skruczajem.
Kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii
Plac Zwycięstwa 1
godz. 17:00
Bilety:
rezerwacja@kinomuzeum.pl
tel. 42 203 24 50
bilety: 20 zł, zakup online