Polesie Konstantynowskie - jeden z najstarszych polskich rezerwatów jest w Łodzi!

Prawie 10 hektarów ma rezerwat przyrody, który jako pierwszy w Polsce powstał cały w granicach miasta. Polesie Konstantynowskie, bo o nim mowa, jest też jednym z najstarszych rezerwatów w naszym kraju. Ma już 92 lata.

fot. archiwum ŁOT
Polesie Konstantynowskie jest jednym z najstarszych rezerwatów w Polsce
5 zdjęć
fot. archiwum ŁOT
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. archiwum ŁOT
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Rezerwat Polesie Konstantynowskie znajduje się w południowej części parku Na Zdrowiu i ze względu na ochronę cennego przyrodniczo terenu jest ogrodzony. To pozostałość po dawnej Puszczy Łódzkiej, która porastała całą Łódź. Kiedy w XIX w. rozpoczął się dynamiczny rozwój przemysłu, kolejne fragmenty cennego lasu poszły pod topór. Drewno potrzebne było do budowy, do ogrzewania, a potem było wykorzystywane w łódzkich fabrykach, zasilając w energię maszyny parowe. Łódzka Puszcza z roku na rok stawała się coraz mniejsza. Teraz można ją podziwiać w Łodzi w dwóch miejscach – właśnie na terenie rezerwatu Polesie Konstantynowskie oraz w Lesie Łagiewnickim. 

Polesie Konstantynowskie

W rezerwacie ochronie podlega las, który jest bagiennym lasem olszowym, jesionowo-olszowym oraz dębowo-grabowym. Drzewa, które porastają ten teren, to brzoza brodawkowata, grab pospolity, dąb szypułkowy i olsza czarna. Są tutaj także krzewy: czeremcha zwyczajna, bez czarny i bez koralowy. Późną zimą w lesie można zobaczyć całe polany zawilców. 

Charakterystycznego wyglądu nadaje rezerwatowi wszechobecny bluszcz – roślina zielona przez cały rok porasta znaczną część dna lasu, ale też wspina się na wiele drzew. 

Polesie Konstantynowskie na pierwszy rzut oka może wyglądać jak mocno zaniedbany las. W rzeczywistości dzięki temu, że wszystkie drzewa czy krzewy, które tam obumierają, są pozostawione przyrodzie, mogą na nich żerować inne gatunki grzybów, mchów, porostów, czy owadów i zachowana jest bioróżnorodność. 

W rezerwacie są także dwa pomniki przyrody. Dąb szypułkowy, którego pień ma obwód 540 cm oraz olsza czarna, która ma trzy pnie o obwodach: 150 cm, 151 cm i 153 cm.

Las Łagiewnicki

Rezerwat Przyrody Las Łagiewnicki położony na terenie lasu o tej samej nazwie, ma zdecydowanie większą powierzchnię niż Polesie Konstantynowskie i jest dużo młodszym rezerwatem. Utworzono go w 1996 r. i zajmuje 69,85 ha z całego leśnego kompleksu.

W odróżnieniu od Polesia, Las Łagiewnicki można zwiedzać. Są tutaj specjalnie wyznaczone szlaki i ścieżki dydaktyczne. Rezerwat jest istotny dla naukowców różnych dziedzin, zarówno tych zajmujących się roślinami, grzybami, jak i ptakami czy owadami. Występuje w nim 6 typów leśnych zbiorowisk roślinnych oraz 279 gatunków roślin naczyniowych, czyli takich, które wykształciły tkanki przewodzące wodę. Należą do nich, różnego rodzaju storczyki czy wawrzynek wilczełyko. 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt