Polsce grozi utrata unijnego dofinansowania dla programu „Czyste powietrze”. Łódź deklaruje pomoc!

Problem smogu w Polsce narasta, tymczasem grozi nam utrata 8 mld euro unijnego dofinansowania na walkę z tym groźnym dla zdrowia zjawiskiem. Problemem jest opieszałość rządu we wprowadzaniu zmian w programie „Czyste powietrze”, których oczekuje Komisja Europejska.

Damian Raczkowski, radny miejski mówi: - Rząd Prawa i Sprawiedliwości miał czas do 21 czerwca, aby przedstawić Komisji Europejskiej rozwiązania i propozycje zmian dotyczących programu „Czyste powietrze”. Przypomnijmy, że Komisja Europejska wystosowała ultimatum, że jeśli polski rząd nie wprowadzi zmian zaproponowanych przez KE, to stracimy 8 mld euro unijnego dofinansowania na wymianę źródeł ogrzewania. Zastanawiamy się, jak to jest możliwe, że w kraju, gdzie z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera ok. 70 tys. osób, a na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata, aż 2/3 stanowią polskie miasta, rząd zamiast podpisywać ok. 400 tys. umów, podpisuje ich zaledwie 13,5 tys. To duża nieudolność pokazująca, że program „Czyste powietrze” okazał się fiaskiem.

- W sytuacji gdy rząd nie radzi sobie z szybkim rozpatrywaniem wniosków i rozdzielaniem pieniędzy na wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania apelujemy do rządu i Ministerstwa Środowiska o przekazanie tych pieniędzy samorządom, które bardzo dobrze sobie radzą z realizacją własnych programów zmierzających do poprawy jakości powietrza. Procedury w programie „Czyste powietrze” powinny zostać znacznie uproszczone i skrócone, aby Polska nie straciła 8 miliardów euro dofinansowania na wymianę „kopciuchów” - podkreśla radny Damian Raczkowski.

Krzysztof Honkisz, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ dodaje: - Od 2017 r. sukcesywnie realizujemy miejski program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania. Pracę zorganizowaliśmy tak, by potencjalni beneficjenci naszego programu, od momentu złożenia wniosku, do otrzymania decyzji i podpisania umowy, nie czekali dłużej niż 1,5-2 miesiące. Np. w 2019 r. nabór wniosków skończyliśmy 30 marca, a już w połowie maja podpisywaliśmy pierwsze umowy z beneficjentami. W kilku przypadkach beneficjenci już nawet zakończyli już swoje inwestycje i po przeprowadzeniu procedur kontrolnych środki zostały przelane na ich konta.

Dyrektor Krzysztof Honkisz zwraca uwagę, że wnioski w miejskim programie antysmogowym mieszczą się na dwóch stronach, podczas gdy wnioski w programie realizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska z kilkunastu stron, a procedura weryfikacji tych wniosków jest bardzo odległa w czasie.

– Jesteśmy gotowi by stać się beneficjentem pośrednim środków unijnych i włączyć się w realizację programu „Czyste powietrze”, dając nasze zasoby ludzkie i organizację. Liczymy, że rząd po krytycznym raporcie ze strony Komisji Europejskiej uprości procedury, a przede wszystkim rozszerzy program „Czyste powietrze”, tak by objął substancję wielorodzinną, która dominuje w dużych miastach, tak by w ramach tego programu można było wymieniać źródła ogrzewania w zasobach komunalnych, wspólnotowych i prywatnych, a nie dotyczył on tylko właścicieli domków jednorodzinnych. Miasto Łódź deklaruje gotowość do włączenia się w realizację rządowego programu „Czyste powietrze” rozszerzonego na substancję wielorodzinną i uproszczoną procedurą rozpatrywania wniosków, przyspieszającą przyznawanie dotacji wnioskodawcom – dodaje dyrektor Krzysztof Honkisz.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt