„Polscy Leonardowie” w EC1. Ekspozycja towarzyszyć będzie wystawie „Leonardo da Vinci - Energia umysłu”.

W hali maszyn EC1 dobiega końca montaż międzynarodowej wystawy, poświęconej inżynierskiemu geniuszowi Leonarda da Vinci, która zostanie otwarta 25 listopada. Atrakcją towarzyszącą „Energii umysłu” będzie prezentacja „Polskich leonardów”, czyli rodzimych wynalazców - pionierów

foto: Agata Melnyk, EC-1
Biopleograf Kazimierza Prószyńskiego, wynalazek który wyprzedził słynny kinematograf braci Lumière. Po ponad stu latach będzie można podziwiać zrekonstruowany projektor na wystawie poświęconej "polskim Leonardom".
3 zdjęcia
foto: Agata Melnyk, EC-1
foto: Agata Melnyk, EC-1
foto: Agata Melnyk, EC-1
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Na sławną już w świecie ekspozycję przyjęto już ok. 5 tys. rezerwacji w ramach zwiedzania grupowego.

Atrakcją towarzyszącą wystawie „Energii umysłu” będzie prezentacja „Polskich leonardów”, czyli wynalazców, czasem mało znanych, którzy byli pionierami w wielu dziedzinach.

EC1 będzie jedynym miejscem na świecie, gdzie będzie można obejrzeć np. zrekonstruowany biopleograf Kazimierza Prószyńskiego. Wynalazek ten wyprzedził o rok kinematograf braci Lumiere, ale autor nie opatentował swojego wynalazku. Odtworzony na podstawie zdjęć i ówczesnych materiałów przez Janusza Króla, przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej, biopleograf jest jednym tego typu urządzeniem na świecie. Kolejnym „polskim Leonardo” jest Jan Szczepanik, który opatentował szereg innowacji technicznych z dziedziny filmowej, m.in. telektroskop i telefot – urządzenia do przesyłania na odległość ruchomych obrazów (pierwowzór telewizji), sposób przenoszenia obrazów na tkaninę żakardową oraz uchodzi za wynalazcę kamizelki kuloodpornej.

W nawiązaniu do eksperymentów lotniczych Leonarda da Vinci będzie można się zapoznać z urządzeniami polskich konstruktorów. Jan Wnęka wiele lat przed wynalazcą szybowca Ottonem Lilienthalem praktykował przelot na swoich oryginalnych lotach, a z kolei Czesław Tański prawdopodobnie jako pierwszy na swojej lotni wzbił się w górę z płaskiego terenu.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt