Na sławną już w świecie ekspozycję przyjęto już ok. 5 tys. rezerwacji w ramach zwiedzania grupowego.
Atrakcją towarzyszącą wystawie „Energii umysłu” będzie prezentacja „Polskich leonardów”, czyli wynalazców, czasem mało znanych, którzy byli pionierami w wielu dziedzinach.
EC1 będzie jedynym miejscem na świecie, gdzie będzie można obejrzeć np. zrekonstruowany biopleograf Kazimierza Prószyńskiego. Wynalazek ten wyprzedził o rok kinematograf braci Lumiere, ale autor nie opatentował swojego wynalazku. Odtworzony na podstawie zdjęć i ówczesnych materiałów przez Janusza Króla, przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej, biopleograf jest jednym tego typu urządzeniem na świecie. Kolejnym „polskim Leonardo” jest Jan Szczepanik, który opatentował szereg innowacji technicznych z dziedziny filmowej, m.in. telektroskop i telefot – urządzenia do przesyłania na odległość ruchomych obrazów (pierwowzór telewizji), sposób przenoszenia obrazów na tkaninę żakardową oraz uchodzi za wynalazcę kamizelki kuloodpornej.
W nawiązaniu do eksperymentów lotniczych Leonarda da Vinci będzie można się zapoznać z urządzeniami polskich konstruktorów. Jan Wnęka wiele lat przed wynalazcą szybowca Ottonem Lilienthalem praktykował przelot na swoich oryginalnych lotach, a z kolei Czesław Tański prawdopodobnie jako pierwszy na swojej lotni wzbił się w górę z płaskiego terenu.