Pomoc dla potrzebujących. Miasto zbudowało nową noclegownię przy ul. Przybyszewskiego

Łódź systemowo buduje pomoc dla osób bezdomnych. Jego elementami są: nowa noclegownia i powstająca nowa izba wytrzeźwień.

fot. Paweł Łacheta
Budynek nowej noclegowni oraz izby wytrzeźwień przy ul. Przybyszewskiego 253
5 zdjęć
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
fot. Paweł Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Zbudowaliśmy nową noclegownię oraz izbę wytrzeźwień przy ul. Przybyszewskiego 253. Powstało tu 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób na parterze oraz ponad 60 miejsc noclegowych na piętrze budynku. Został nam do zagospodarowania teren wokół budynku, budowa przyłączy oraz uzyskanie stosownych pozwoleń, by uruchomić placówkę – mówi Robert Kowalik, dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urzędu Miasta Łodzi.

Łódź systemowo buduje pomoc dla osób bezdomnych. Jego elementami są: powstająca nowa izba wytrzeźwień oraz nowa  noclegownia.

- Inwestycja będzie kosztować ok 9 mln zł. Nie ukrywam, że bardzo cieszymy się, iż dostaliśmy 3,5 mln zł dofinansowania z UE na te prace. Pierwsze osoby potrzebujące pomocy chcemy w niej przyjąć jeszcze w tym nadchodzącym sezonie zimowym. Kiedy dokładnie? To zależy od finalizacji prac: został nam do zagospodarowania teren wokół budynku, w budowie są przyłącza. Budynek musi mieć też wszystkie stosowne pozwolenia i odbiory. Chcielibyśmy oddać ten budynek jeszcze pod koniec tego roku, choć bezpieczniejszy termin to styczeń 2021 r. – dodaje Robert Kowalik.

Na parterze budynku powstało 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób.

- Przeniesiemy tu izbę wytrzeźwień z ul. Kilińskiego, gdzie również jest 40 miejsc, ale w pomieszczeniach wieloosobowych. W tym samym budynku na piętrze, powstaje też noclegownia. Noclegownia ma dać schronienie ok. 60 osobom. Noclegownia będzie pracowała od godz. 20:00 do 8:00 rano, ale w budynku powstała też całodobowa świetlica. W świetlicy osoby bez domu będą mogły się spotkać z osobami najbliższymi, np. rodziną. Często jest tak, że spotkanie w domu rodzinnym nie jest możliwe. A tu będzie taka neutralna przestrzeń do rozmowy. To miejsce to alternatywa dla istniejącej dziś noclegowni na Stokach. Nowy adres noclegowni nie powinien już wywoływać sytuacji konfliktowych z mieszkańcami – mówi Krzysztof Kumański, dyrektor  Miejskiego Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej, które będzie prowadziło nową placówkę. 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt