W ubiegłym roku w ramach projektu dożywiania kotów rozdana została ponad tona suchej karmy. W tym roku jest jej niemal czterokrotnie więcej. Karma wydawana jest na dwa sposoby – po pierwsze tym, którzy mają identyfikator „społecznego opiekuna kotów wolno żyjących”.
- Jest taka karta specjalna, każdy opiekun kotów wolno żyjących, który się stawi w Wydziale Ochrony Środowiska, otrzyma taką kartę i na jej podstawie w sklepie zoologicznym otrzyma 6 kilogramów suchej karmy – mówi Michał Baryła – dyr. Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ
Dodatkowo, każdy kto opiekuje się kotami i oddaje koty do sterylizacji lub kastracji, za pięć wysterylizowanych zwierząt - otrzyma zaświadczenie i na tej podstawie może otrzymać 5 kilogramów karmy. Wydawana karma ma parametry jakościowe zbieżne z karmą wydawaną zimą.
- Jest to dobrej jakości belgijska karma, z takiej półki trochę wyżej niż ekonomicznej, od osób które dokarmiają koty dostajemy informację, że ta karma jest jedzona przez koty – mówi Ewa Wierzbicka, właścicielka sklepu, w którym wydawana jest karma.
Po identyfikatory należy się zgłaszać do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa na Piłsudskiego 100, natomiast karma wydawana jest w sklepie zoologicznym Bazyl, Przybyszewskiego 147 (Ryneczek Przybyszewskiego).