Potrzebne osoby gotowe pomóc dziecku opuszczonemu przez rodzinę

Czasami przeszłość jest jak za mgłą. Dziecko pamięta fragmenty. Mamę, która gotuje zalewajkę. A później krzyki i szarpaniny. Gdy ojczym wpada w szał, trzeba szybko uciec na podwórko. Mama chowa się wówczas w kącie kuchni.

Z czasem wszystko się zmienia. Do przedszkola przyjeżdża policja. Bo nauczycielka widzi, że dziecko jest głodne, brudne i ma siniaki. Mama nie protestuje. Sama przecież też boi się swojego męża. Może nawet czuje ulgę.

Jej dziecko mieszka teraz w domu dziecka. Mogłaby o nie zawalczyć, ale mąż patrzy na to krzywym okiem. Cudzy dzieciak w mieszkaniu nie jest mu do niczego potrzebny.

Czas w domu dziecka dłuży się przeokropnie. Na początku dziecko czeka i wypatruje. Może mama przyjdzie? Czasami rzeczywiście przychodzi. Później coraz rzadziej. Może chociaż na święta? Albo na urodziny?

Dla dziecka, które czeka na bliską osobę, ratunkiem może być wolontariusz, rodzina zaprzyjaźniona, zastępcza lub adopcyjna.
Wolontariusz pomaga dziecku np. raz w tygodniu przy nauce albo bawi się z nim i czyta mu książki. Rodzina zaprzyjaźniona to bardziej zaawansowana forma wolontariatu. Dziecko wie, że może na nią liczyć w trudnych chwilach. Że może do cioci lub wujka zadzwonić. Że spędzą z nim czas w weekendy lub podczas wakacji.

Największym wsparciem jest rodzina zastępcza lub adopcyjna. Taka, który otworzy swój dom i przyjmie dzieci opuszczone przez biologicznych rodziców. Taka, która nauczy się akceptować dzieci z całym ich życiowym bagażem: traumami, krewnymi i własną historią, często bardzo pogmatwaną.

Jeśli jesteście gotowi zmienić los choć jednego dziecka czekającego na prawdziwy dom, dzwońcie pod numer 506 980 979 lub piszcie do nas wiadomości.

Autorką zdjęcia jest Małgorzata Druszcz, miłośniczka fotografii, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i wolontariuszka kampanii społecznej Rodzina Jest dla Dzieci.

Polecane aktualności

Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Najukochańszym jubilatkom – moc życzeń! 602. rocznica lokacji Łodzi i 202. urodziny ulicy Piotrkowskiej

Tomasz Walczak / BAM

Kosze i wiązanki kwiatów, a przede wszystkim serdeczne życzenia złożyliśmy Łodzi, obchodzącej 29… więcej

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

healthy cities

Dołącz do wyzwania Healthy Cities

MM / KS

Ruszyła piąta edycja wyzwania Healthy Cities, corocznej inicjatywy Grupy LUX MED, która łączy… więcej

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Kontakt