Powstanie pasaż Majewskiego

W ramach projektu rewitalizacji obszarowej miasta zagospodarowana zostanie przestrzeń pomiędzy ulicami Włókienniczą i Jaracza - Pasaż imienia Hilarego Majewskiego, jednego najbardziej zasłużonych architektów miejskich Łodzi.

Celem projektu jest stworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznej, komfortowej i bezpiecznej dla mieszkańców.
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W ramach projektu rewitalizacji obszarowej miasta zagospodarowana zostanie przestrzeń pomiędzy ulicami Włókienniczą i Jaracza. Obecnie jest to miejsce zaniedbane, opuszczone i zapomniane. Pojawił się więc pomysł stworzenia tam pasażu i nazwanie go na cześć Hilarego Majewskiego, łódzkiego architekta miejskiego w latach 1872 - 1892.

- Pasaż Majewskiego to tak naprawdę przybliżenie sylwetki osoby, która jest szczególnie ważna dla dziedzictwa naszego miasta. Był on jednym z wielkich architektów tworzących Łódź, imperium Poznańskiego, pałac Herbsta czy wille Ludwika Grohmana. To dzięki niemu mamy przyjemność oglądać te przepiękne ślady historii. To również tu, przy ul. Włókienniczej 11 znajduje się piękna kamienica, dom Hilarego Majewskiego - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Celem projektu jest stworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznej, komfortowej i bezpiecznej dla mieszkańców. W pasażu znajdować się będzie fontanna oraz ławki i pergole, które oplatać będą rośliny. Wokół posadzone będą drzewa i krzewy. Stanie tam również wielopokoleniowy plac zabaw z urządzeniami do zabaw i ćwiczeń dla dzieci, młodzieży i seniorów. Ciekawym i wyjątkowym rozwiązaniem architektonicznym będzie posadzka, na którą składać się będą dwa elementy odwzorowujące oryginalny parkiet w domu Hilarego Majewskiego. - Hilary Majewski był architektem włókienniczej Łodzi i w ten sposób chcielibyśmy to upamiętnić - tłumaczy Jakub Krzysztofik, jeden z projektantów kwartału.

W okolicy znajdzie się także naziemny parking wielopoziomowy, który zapewni ok. 100-200 miejsc postojowych.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt