Powstaniec Śląski z Łodzi uhonorowany

Grób Adama Olczaka na Starym Cmentarzu w Łodzi oznaczono plakietą "Tobie Polsko". Katowicki oddział IPN w taki sposób upamiętnia, zidentyfikowane w całej Polsce groby Powstańców Śląskich.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. w rocznicę zakończenia  III powstania śląskiego. Znak ma formę proporca z porcelany nagrobnej, zawierającego napis „Tobie Polsko” , wizerunek orła i daty powstań śląskich. Historię powstania plakiety przedstawił Jan Kwaśniewicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, oddziału IPN Katowicach, który osobiście przykleił proporzec na grobie Adama Olczaka. 

- Powstania śląskie były ewenementem, wybuchły trzy powstania w bardzo krótkim czasie. Poszukiwalismy informacji o grobach powstańców, ale dane pochodzące z ewidencji cmentarzy okazały się niewystarczające. Zidentyfikowalismy raptem 145 osób. Obecnie
dzięki kontaktami z samorządami, rodzinami, po zgłoszeniach od osób prywatnych znamy już miejsce spoczynku 350 powstańców. - powiedział Jan Kwaśniewicz.

Wydarzenie przy grobie Adama Olczaka współrealizował łódzki oddział IPN. Obecna była młodzież szkolna, przedstawiciele Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wystawiono posterunek honorowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na grobie spoczęły również kwiaty od Miasta Łódź.

Adam Olczak brał udział w III powstaniu śląskim 1921 r. Za udział w walce niepodległościowej został odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polsk. Zmarł 2 kwietnia 1983 r.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt