Poza astronomiczną i kalendarzową jest jeszcze kilka innych wcieleń wiosny

Ogród Botaniczny przygotowuje się do spotkania z wiosną i łodzianami Łódzki Ogród Botaniczny szykuje się na kolejne wcielenia wiosny oraz na pierwszych tegorocznych spacerowiczów.

W łódzkim Ogrodzie Botanicznym zaczynają się już pokazywać rośliny cebulowe.

– Zbliżająca się wiosna astronomiczna to znak, że już wkrótce zaprosimy łodzian do odwiedzenia Ogrodu Botanicznego. Jeśli tylko pogoda dopisze, to ogród udostępnimy zwiedzającym już w ostatni weekend marca. Na stałe ogród będzie otwarty kilka dni później, od 1 kwietnia. Ogród Botaniczny jest doskonałym miejscem do obserwowania pór roku i zmieniającej się przyrody – mówi Małgorzata Kryzińska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi i dodaje: – Być może nie wszyscy wiedzą, ale nie ma jednej konkretnej daty, kiedy możemy powiedzieć, że właśnie przyszła wiosna. Na półkuli północnej już od 1 marca trwa wiosna meteorologiczna, natomiast wiosna astronomiczna zacznie się 21 marca. Oprócz tego mamy jeszcze wiosnę fenologiczną oraz termiczną. Nadejście tej pierwszej sygnalizuje kwitnienie roślin. O rozpoczęciu wiosny termicznej decydują średnie dobowe temperatury utrzymujące się w przedziale od 5 do 15 st. C.

Małgorzata Słabiak z Ogrodu Botanicznego mówi: – W naszym ogrodzie już widać pierwsze oznaki wiosny. Oprócz kwitnących krzewów jak leszczyna i drzew jak olsza czarna (rośliny wiatropylne) do życia budzą się również krzewy owadopylne. Wśród nich jest kwitnący na blado-liliowy kolor wawrzynek wilcze łyko (krzew chroniony). Warto wiedzieć, że owoce jak i inne części tej rośliny są silnie trujące. Kolejną rośliną owadopylną jest dereń jadalny, który ma drobniutkie żółto-zielone kwiaty. Jest to jeden z najwcześniej kwitnących krzewów w Polsce.

W łódzkim Ogrodzie Botanicznym zaczynają się już pokazywać rośliny cebulowe. Wraz z topniejącym śniegiem pokazały się przebiśniegi, których kwiaty – z racji dość niskich temperatur – jeszcze zamknięte są w pąkach. Kolejną rośliną cebulową, która już przebudziła się do życia w Ogrodzie Botaniczny jest rannik, który ma bardzo ładne żółte kwiaty. Pokazują się one, gdy świeci słońce i robi się cieplej, jednak w dni pochmurne i chłodne – zamykają się w pąki. Wraz z wyraźnym ociepleniem zaczną kwitnąć forsycje, a na przełomie kwietnia i maja zaczną kwitną drzewa owocowe i ich odmiany ozdobne.

Jak dodaje kierownik Małgorzata Słabiak, w tym roku łodzianie będą mogli podziwiać ponad 50 tysięcy kwitnących tulipanów. Ich główne stanowisko będzie zlokalizowane obok zielonego labiryntu, który – przypomnijmy – powstał w ramach budżetu obywatelskiego. Jeśli wiosna będzie bardzo ciepła, tulipany mogą zakwitnąć w drugiej połowie kwietnia, ale zwykle kwitną na długi weekend majowy.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt