Pożegnanie Zbysława Raczkiewicza

Na cmentarzu Doły pochowano majora Zbysława Raczkiewicza kombatanta Armii Krajowej. W pogrzebie wzięła udział rodzina, przyjaciele i weterani. Władze miejskie reprezentowała prezydent Hanna Zdanowska i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Major Zbysław  Raczkiewicz walczył na Lubelszczyźnie. Przysięgę złożył w swojej rodzinnej miejscowości w 1942 roku.   

Brał udział w walkach i akcjach sabotażowych w powiecie chełmskim. Ich głównym celem było zdobycie broni w zasadzkach na żołnierzy niemieckich w lasach, ale także na likwidowanych lokalnych posterunkach okupanta. Współorganizował również przerzut oficerów AK z Warszawy do 27 Dywizji AK stacjonującej wtedy w Dubience. Jako żołnierz 3 Dywizji AK, już w randze kaprala (ukończył szkołę podoficerskiej) walczył w akcji „Burza”.

Po wojnie uczestniczył w antykomunistycznym ruchu oporu działając w organizacji Wolność i Niepodległość oraz studenckiej organizacji „Narodowy Ruch Odrodzenia”.  Został za to skazany na 9 lat  więzienia przez sąd wojskowy w Warszawie.

Po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku włączył się w nurt działalności Światowego Związku Armii Krajowej. Pełnił funkcję prezesa zarządu łódzkiego tej organizacji. Swoją wiedzą i przykładem wspierał działalność Klubu Historycznego im. Grota-Roweckiego w Łodzi oraz Klubów Historycznych im. Armii Krajowej w wielu łódzkich szkołach.

Zbysław Raczkiewicz był również inicjatorem budowy pomnika Armii Krajowej w Łodzi. Odznaczony  został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Medalem „Pro Memoria” i Medalem "Pro Patria” oraz odznaką „Za zasługi dla Miasta Łodzi”.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt