Na trasie gry znajdą się:
- Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Parku na Zdrowiu
- Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Gdańska 13
- Kamienica przy Wschodniej 19, dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego
- Dawny Komisariat Polskiej Organizacji Narodowej przy Kościuszki 14
- III LO im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi, dawny punkt rekrutacyjny Legionów
- Pomnik Józefa Piłsudskiego przy ŁDK
W każdym z miejsc, uczestnicy gry będą musieli wykonać określone zadania, które przybliżą zarówno historię miejsca, jak i fragment biografii Marszałka. Będą one miały charakter zabawy z historią. Uczestnicy będę musieli m.in. stworzyć ulotkę Polskiej Partii Socjalistycznej, zaśpiewać pieśń rewolucyjną, stworzyć argumenty przekonujące do wstępowania do Legionów Polskich, zapisać się do legionów, wykazać się umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy. W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi będą musieli rozwiązać zagadki historyczne, które pozwolą na „ucieczkę” z więzienia, które się tu niegdyś znajdowało.
Gra rozpocznie się o godzinie 11. Uczestnicy otrzymają gorącą zupę, publikacje historyczne i gadżety związane z Józefem Piłsudskim.
Szkoły mogą zgłaszać kilkuosobowe grupy chętnych. Zgłoszenia należy składać pod adresem e-mail: profil.lodz@uml.lodz.pl do 20 września br. W grze udział wziąć może 300 osób. O udziale w zabawie decyduje kolejność zgłoszeń.
Gra miejska odbędzie się w ramach Zjazdu Miast Piłsudskiego, organizowanego przez Urząd Miasta Łodzi i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Za jej przebieg odpowiadać będzie Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Dom Literatury w Łodzi, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz Związek Strzelecki. Gra miejska „Łódzkie ślady Ziuka” jest też wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Piłsudskiego zorganizowanego z okazji 150 rocznicy urodzin Marszałka przez Dom Literatury w Łodzi przy współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.