W planach jest kompleksowy remont 10 nieruchomości należących do miasta, wyrestaurowanie domu ówczesnego architekta miejskiego Hilarego Majewskiego oraz odnowienie jednej z kamienic według archiwalnego projektu. Trwają także rozmowy ze wspólnotami i prywatnymi właścicielami, którzy mogliby włączyć się w proces rewitalizacji.
W budynkach znajdujących się przy ul. Włókienniczej 12 i 14 powstaną głównie lokale mieszkalne, jedynie w parterach zlokalizowane będą lokale użytkowe. Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik przypomina, że funkcje społeczne są bardzo ważne w rewitalizacji, dlatego przy nr 16 utworzone zostanie przedszkole oraz jednostka opiekuńczo-wychowawcza. - Będziemy przebudowywać stropy, wyremontujemy elewacje, wymienimy okna i wszystkie instalacje. Wykonamy kompleksowe prace od piwnicy aż po dach - zapowiada dyrektor ZIM.
- To ulica, na której przeważają nieruchomości miejskie, dlatego warto zrobić coś dodatkowego, co będzie miało szansę trafić do wszystkich przewodników o Łodzi i stanie się obowiązkowym elementem, który każdy łodzianin i turysta będzie chciał i powinien zobaczyć - mówi Tomasz Piotrowski, dyrektor Departamentu Prezydenta UMŁ. Według ogólnych założeń proponowane koncepcje powinny łączyć detal architektoniczny z nowoczesnością. Pracują nad nimi specjaliści z dziedziny architektury, urzędnicy, studenci i profesorowie. Zebrane do końca roku propozycje zobaczy znany i ceniony na całym świecie architekt Daniel Libeskind, który także włączył się w rewitalizację ul. Włókienniczej.
W ramach rewitalizacji ul. Włókienniczej nawierzchnia drogi wyłożona zostanie kostką bazaltową, która przedstawiać będzie łódzką historię. Wokół posadzone zostaną drzewa, postawione ławki i założone oświetlenie.