Poznaj skład tegorocznego Urbanatora

13. edycja Urbanator Days odbędzie się w dniach 7-8 listopada w Łodzi oraz 9-10 listopada w Warszawie. Jak co roku specjalnie na zaproszenie kompozytora Michała Urbaniaka do Polski przylecą prosto z Nowego Yorku najwybitniejsi artyści światowej sceny soulu, jazzu i rapu.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
13. edycja Urbanator Days odbędzie się w dniach 7-8 listopada w Łodzi
2 zdjęcia
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Tym razem skład będzie wyjątkowy, bo obok samego Urbaniaka stworzą go m.in. muzycy, których usłyszeć możemy na płycie “From Warsaw with love”. Pełny skład Urbanator Days 2019 tworzą gitarzysta Mark Whitfileld, basista Otto Williams, trębacz Piotr Wojtasik, raper Walter West, klawiszowiec Michał Wróblewski, bębniarz Frank Parker oraz wokalistka Irene Blackman córka zmarłego pianisty Dona Blackmana. Podczas Urbanator Days artyści poprowadzą bezpłatne warsztaty dla uczestników z Polski oraz zagrają dwa koncerty galowe. Swoją obecnością i wrażliwością muzyczną podzielą się z publicznością i oddadzą hołd Powstańcom.

W każdej edycji skład zespołu Urbanator jest imponujący. Niezwykłość tegorocznego wydarzenia polega na tym, że wezmą w nim udział między innymi artyści, z którymi Michał Urbaniak pracował przy stworzeniu wyjątkowo osobistej płyty “From Warsaw with love”. To krążek, poprzez który Urbaniak opowiada swoją emocjonującą historię rodzinną, ale także zwraca uwagę świata na Polskę, promując i popularyzując jej kulturę.

- Wierzę, że dzięki tej idei i tym spotkaniom zrodzą się nowe dźwięki i wybrzmią nowe pokolenia muzyków, otwartych na świat i na wielokulturowość, która jest niewyczerpalnym źródłem wzajemnych inspiracji. Jednocześnie doświadczeni i renomowani artyści wsłuchując się w głos współczesnego pokolenia i dzieląc się swoim doświadczeniem, przemówią poprzez swoją muzykę ze zdwojoną mocą - mówi Michał Urbaniak, muzyk, kompozytor, pomysłodawca oraz założyciel Urbanator Days.

Wśród muzyków występujących na płycie jest genialny hiphopowiec, kompozytor Walter West należący do grona najzdolniejszych raperów młodego pokolenia. Ten 26-letni artysta współpracował już między innymi z The Wu Tang Clan, Twistą, Snoop Dogg-iem, czy z Bone Thugs & Harmony, a teraz wraz z innymi muzykami wystąpi wspólnie z uczestnikami warsztatów Urbanator Days. Kolejnym artystą, którego polska publiczność zobaczy już w listopadzie jest Otto Williams, basista z Nowego Jorku, dotychczas występujący z takimi sławami jak Sia, Jhelisa Anderson, Bobby Brown, Tyler James, Keziah Jones, Ray Charles, Cartel (Featuring Roy Ayres), I.G. New Sector Movements czy Masaki Ueda. Podczas 13. edycji Urbanator Days usłyszymy także jazzowego gitarzystę Marka Whitfield’a, który od początku swojej kariery muzycznej współpracował z takimi tuzami, jak Quincy Jones, Ray Charles, czy Herbie Hancock. W 1990 roku New York Times nazwał go Najlepszym Młodym Gitarzystą w branży. Whitfield ma na swoim koncie 14 solowych krążków i wspólne projekty muzyczne z najważniejszymi muzykami naszych czasów, wśród których znajdują się Sting, Steven Tyler, D’Angelo, Mary J. Blige, John Mayer, Chaka Khan, Jill Scott, Diana Krall, Christian McBride, Chris Botti, Roy Hargrove i Nicholas Payton. Laureatka Nagrody Gold Record, nominowana do nagrody Grammy, wokalistka i aktorka Irene Blackman, przygotuje dla polskiej publiczności własne aranżacje znanych utworów. Irene Blackman dorastała w muzycznej rodzinie, jej ojcem jest nieżyjący już, legendarny pianista Don Blackman. Ona sama poza talentem wokalnym, który pozwolił jej stanąć na scenie obok takich artystów, jak Kanye West, Melba Moore, PopCaan, Marcus Miller, David Sanborn, Roy Ayers, Michal Urbaniak czy Evelyn Champagne King, postanowiła także spróbować swych sił w aktorstwie. Można ją zobaczyć, m.in. w serialu o przygodach Luca Cage’a dystrybuowanym przez Netflix czy w licznych programach rozrywkowych.

Prawdziwym dopełnieniem artystycznego brzmienia Urbanatora będzie występ polskich muzyków - Piotr Wojtasik, trębacz i kompozytor debiutujący na Jazz Jamboree w 1988 jest jednym z najbardziej cenionych trębaczy i liderów średniego pokolenia. Wielokrotnie wygrywał w ankietach Jazz Top magazynu Jazz Forum. Jego płyty są regularnie nominowane do nagrody Fryderyka. Wreszcie Michał Wróblewski, najbardziej wszechstronny artysta wśród jazzowych pianistów młodego pokolenia w naszym kraju. Jak pisało o nim Jazz Forum, Jego projekty zaskakują, czasami szokują, jednak niemal zawsze przekraczają bariery w poszerzaniu granic jazzu. Płyta „Radiostatik”, nagrana w Nowym Jorku, ponownie, i tym razem radykalnie, zmienia jego artystyczny wizerunek. Brzmieniowo jest to muzyka atrakcyjna, czasem nawet taneczna, z popowymi wokalami, piosenkową formułą i soulową konwencją. Ta recenzja doskonale oddaje istotę Urbanator Days.

Przypomnijmy, ideą wydarzenia jest otwartość na różne style i wrażliwości muzyczne, a także wymiana doświadczeń i płynąca z niej synergia. Dlatego już po raz trzynasty Michał Urbaniak organizuje otwarte spotkania - warsztaty i wspólne występy młodych muzyków z mistrzami gatunku z całego świata.

Bezpłatne warsztaty odbędą się 7 listopada, w Łódzkim Domu Kultury, zaś 8 listopada mieszkańcy Łodzi będą mogli posłuchać koncertu w wykonaniu muzyków i warsztatowiczów w Teatrze Nowym. W Warszawie warsztaty wystartują 9 listopada o godz. 15 w Ośrodku Kultury Ochota m.st. Warszawy, który jest współorganizatorem wydarzenia. Z kolei 10 listopada w Och-Teatrze o g. 20.00 odbędzie się finałowy koncert Urbanatora z udziałem uczestników warsztatów i profesjonalnych muzyków zaproszonych do projektu. Celem wydarzenia jest spotkanie i wymiana energii twórczych w trakcie warsztatów muzycznych prowadzonych pod okiem najwybitniejszych artystów międzynarodowej sceny soulu, jazzu i rapu. Zwieńczeniem warsztatów jest koncert finałowy profesjonalnych muzyków oraz jam session z udziałem warsztatowiczów.

Zapisy na warsztaty na stronie www.urbanatordays.com.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt