Prawie 13 mln więcej kosztowały faktury za prąd, który miał nie zdrożeć

Prawie 13 milionów złotych więcej niż w ubiegłym roku zapłaci 391 miejskich jednostek skupionych w Łódzkiej Grupie Zakupowej za zużycie prądu w tym roku. A prąd, jak obiecywał i zapewniał pod koniec ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki, miał nie zdrożeć.

fot. Monika Pawlak / UMŁ
13 milionów więcej za prąd, który nie zdrożał

- Okazało się, że były to tylko słowa, bo od stycznia wszystkie miejskie jednostki płacą wyższe faktury niż w poprzednim roku - podkreślił Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Zgodnie z nowelizacją ustawy i stosownym rozporządzeniem do niej powinniśmy dostać zwrot każdej nadpłaconej złotówki, ale zamiast tego nadal przychodzą faktury po wyższych stawkach, nie ma też informacji o tym, kiedy pieniądze dostaniemy i ostatecznie w jakiej wysokości. A czas płynie…

Pod koniec grudnia 2018 r. Sejm zdecydował, że stawki za prąd m.in. dla samorządów w tym roku nie wzrosną tj. pozostaną na poziomie tych z 30 czerwca 2019 r. Każda gmina, która przed datą nowelizacji podpisała umowę z dostawcą energii wedle wyższych stawek miała dostać zwrot nadpłat, podano nawet termin, czyli do kwietnia 2019 r. Tymczasem najpierw konieczna była nowelizacja nowelizacji, bo ta pierwsza wersja miała błędy. Później Minister Energii zwlekał z wydaniem stosownych rozporządzeń do wspomnianej noweli i w konsekwencji dopiero w lipcu samorządy mogły złożyć stosowne dokumenty potwierdzające prawo do niższych opłat. To zawirowanie nie miało wpływu na wysokość faktur, od stycznia każda jednostka samorządowa płaciła rachunki nawet o 60 procent wyższe.

- W sierpniu konieczne było złożenie wszystkich faktur, dokumentacji przetargowej, bo tylko na tej podstawie możemy otrzymać zwrot nadpłat. Ale kiedy to nastąpi nadal nie wiemy - wyjaśniła Małgorzata Gajecka, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Łódzki samorząd od 2014 roku ogłasza zbiorczy przetarg na zakup energii tj. w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej skupia prawie 400 jednostek samorządu łódzkiego, do tego dochodzą też chętni z gmin ościennych. Dzięki dużemu zamówieniu można negocjować korzystniejsze stawki z dostawcami prądu. W tym roku umowa jest podpisana z PGE Obrót SA, a termin jej wygaśnięcia mija 31 grudnia.

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej: - Łódzki samorząd jako pierwszy zareagował na próby "łupienia" samorządów za pomocą podwyżki cen prądu. Podjęliśmy stosowną uchwałę na sesji, którą przesłaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego, ale nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Dodam, że na żaden nasz apel czy uchwałę pan premier ani jego ministrowie nie odpowiedzieli co też pokazuje w jaki sposób obecny rząd traktuje samorząd. Chcę zwrócić uwagę, że nasze spółki sporo tracą na tej podwyżce co jej podobno nie ma, na przykład MPK ma "ekstra" 13 milionów po stronie wydatków, spółka wodociągowa 2 miliony, a aquapark pół miliona. Na najbliższej komisji transportu będę z radnymi pytał w jaki sposób dodatkowe wydatki odbiły się negatywnie na planach inwestycyjnych MPK. Miejski przewoźnik planował remonty torowisk, wiemy, że są w mieście takie potrzeby, dlatego chcę wiedzieć jaki zakres planowanych inwestycji spółka musiała przełożyć, aby zapłacić za droższy prąd.

Radny Makowski podkreślił z mocą, że bilety komunikacji miejskiej nie zdrożeją: - Ucinam od razu ewentualną dyskusję na ten temat, nie ma takich planów.

Nadpłaty muszą być zwrócone do 31 grudnia, a PGE Obrót może jednorazowo wypłacić całą kwotę albo sukcesywnie wystawiać skorygowane, czyli obniżone faktury za drugie półrocze. Na razie miejskie jednostki nadal płacą więcej.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt