Program antysmogowy. Już 690 palenisk mniej!

W poniedziałek Prezydent Łodzi zatwierdziła kolejną listę osób, które dostaną dotację na wymianę źródeł ogrzewania w ramach programu antysmogowego. W pierwszym roku funkcjonowania tego programu w Łodzi zlikwidowano aż 690 palenisk.

W 2017 roku oraz przez kolejne dwa miasto przeznaczy po 3 mln. zł na dotacje dla łodzian, którzy chcą przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej bądź wymienić stare piece na nowoczesne kotły gazowe. Program walki ze smogiem skoncentrowany na razie jest w śródmieściu Łodzi, gdzie smog jest najbardziej dokuczliwy. Pierwszy rok funkcjonowania programu antysmogowego pozwolił na likwidację aż 470 palenisk w tej części Łodzi.  W kolejnych dwóch latach funkcjonowania programu w Łodzi zlikwidowanych zostanie ponad 2000 palenisk, dzięki czemu do atmosfery trafi mniej pyłów i dwutlenku węgla.

W 2017 roku z dotacji skorzystało 177 beneficjentów, którzy zlikwidowali blisko 690 palenisk, w których spalano ok. 2,5 tysiąca ton węgla rocznie. Łącznie na ten cel wydatkowano ok. 2 mln. zł. Niewykorzystany milion (część łodzian wycofała się z programu, gdy okazało się, że dotacja pokrywa do 75%, a nie cały koszt inwestycji) przekazany zostanie do Zarządu Lokali Miejskich na remonty kominów, które nie spełniają już norm, z opcją dostosowania ich do odprowadzania spalin gazowych. Zdaniem Krzysztofa Honkisza z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ te remonty mogą spowodować jeszcze większe zainteresowanie łodzian przystąpieniem do programu antysmogowego w kolejnych latach.

W pierwszym, pilotażowym roku funkcjonowania projektu preferowane były przyłączenia do sieci gazowej i ciepłowniczej. Ponieważ nie wszędzie dostępna jest sieć gazowa lub ciepłownicza, w kolejnych latach w programie antysmogowym pojawi się możliwość otrzymania dotacji na wymianę starszych pieców na nowoczesne piece V generacji, które spełniają wszystkie normy ekologiczne.

Zainteresowani uzyskaniem antysmogowych dotacji mogą pobrać, wypełnić i złożyć wnioski w Centrach Obsługi Mieszkańców. Po zweryfikowaniu wniosków przez komisję, następuje podpisanie umowy z wnioskodawcą, który może przystąpić do samodzielnej realizacji inwestycji. W ramach programu antysmogowego miasto zwraca do 75% kosztów, z zastrzeżeniem, że dla wnioskodawców indywidualnych dotacja nie może przekroczyć 5 tysięcy zł, a w wypadku inwestycji realizowanych przez wspólnoty –  50 tys. zł.

Na przełomie lutego i marca 2018 r. planowane jest ogłoszenie kolejnego naboru wniosków, by wszyscy zainteresowani mieli więcej czasu na przeprowadzenie inwestycji jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt