Program „Plan dla dzielnic”. Poprawiamy osiedlowe ulice

Wyłoniono pierwszych wykonawców, którzy w ramach programu „Plan dla dzielnic” zmodernizują kilkadziesiąt osiedlowych ulic. Dodatkowo w blisko 100 lokalizacjach powstaną chodniki.

fot. Radosław Jóźwiak
W ramach programu „Plan dla dzielnic” zmodernizują kilkadziesiąt osiedlowych ulic.
4 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Niebawem kilkadziesiąt osiedlowych, gruntowych ulic w Łodzi zyska nową jakość. Są to małe drogi, stanowiące głównie dojazdy do posesji, ale bardzo ważne dla mieszkańców. Zostaną one zmodernizowane lub przebudowane w ramach „Planu dla dzielnic”.

Wyłoniono już wykonawców na pierwszą turę prac drogowych na osiedlowych ulicach. Prace wykonywane będą przez Zarząd Dróg i Transportu (blisko 20 ulic) oraz Zarząd Inwestycji Miejskich, który przebuduje kolejnych kilkanaście dróg.

Technologie są różne w zależności od lokalizacji - począwszy od utwardzenia ulic kruszywem i masą bitumiczną, przez wykonanie asfaltowej drogi z odwodnieniem w terenie, po kompleksowe przebudowy ulic wraz z infrastrukturą podziemną. Wszystko w zależności od potrzeb i wyposażenia ulicy.

Do tej pory osiedlowe drogi gruntowe były wyrównywane raz lub dwa razy w roku. Jak powiedział Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora ZDiT, nowa metoda poprzez utwardzenie kruszywem i masą bitumiczną spowoduje, że ulica nie będzie wymagała żadnych dodatkowych prac przez 6-8 lat. Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora ZIM, dodaje, że w ramach programu „Plan dla dzielnic” utwardzane będą ulice z ruchem lokalnym samochodów osobowych mieszkańców, po których nie jeżdżą samochody ciężarowe.

Remonty wykonane zostaną m.in. na ulicach: Dzieci Łodzi, Grenadierów, Kadetów, Weteranów, Sowia, Kurka, Czwartaków, Dolinna, Bierezina, Bruska, Latawcowa, Kryzysowa, Liniowa, Rudzianka, Kurpińskiego, Rudzianka, Łucji, Iłowa, Placowa, Astronomiczna, Albańska, fragment ulicy Pustynnej, oraz Tatarczana.

W ramach „Planu dla dzielnic” wykonane i zmodernizowane zostaną również chodniki. Niebawem prace rozpoczną się w pierwszych 16 lokalizacjach (np. na ul. ks. Brzóski, Łazowskiego, Rogozińskiego, Smutnej, czy Tagore), a w dalszych planach jest prawie 100 miejsc, gdzie powstaną wygodne i proste chodniki. Prace rozpoczną się na przełomie sierpnia i września, a zakończą się na przełomie roku. Koszty prac to ok. 40 mln zł.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt