Programowa ofensywa przeciwko cukrzycy

Jeśli nie rozwijają się pracownicy, nie rozwija się też region, w którym oni pracują – wiemy to od dawna. Dlatego dzięki Funduszom Europejskim podejmujemy działania związane z zachowaniem lub przywróceniem stanu zdrowia umożliwiającego aktywność zawodową mieszkańców naszego województwa. W ramach tegorocznego konkursu z Poddziałania X.3.2 – na który przeznaczyliśmy ponad 3,6 mln zł – będziemy wspierać projekty mające na celu realizację Programu zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu II.

mat. RPO Województwa Łódzkiego
Programowa ofensywa przeciwko cukrzycy – weź udział w konkursie z Poddziałania X.3.2

Szacuje się, że około 6,4% mieszkańców naszego regionu choruje na cukrzycę, nazywaną niekiedy pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Co więcej, zaliczana jest ona do chorób stanowiących istotny problem zdrowotny w województwie łódzkim.

Jeśli reprezentujesz zatem podmiot wykonujący działalność leczniczą (wskazaną w ustawie o działalności leczniczej), jednostkę samorządu terytorialnego, jej jednostkę organizacyjną lub utworzone przez nie podmioty, legitymujące się doświadczeniem w świadczeniu usług stanowiących zakres projektu, weź udział w ogłoszonym przez nas Konkursie i dołącz do realizatorów programu przeciwdziałającego cukrzycy!

Składane do Urzędu Marszałkowskiego projekty powinny obejmować całą ścieżkę wymaganych interwencji szczegółowo opisanych w Programie.Chodzi tu o:

  • działania informacyjno-promocyjne,
  • przyjmowanie zgłoszeń i kwalifikację do Programu,
  • etap badań przesiewowych, w tym badania, konsultacje lekarskie i pielęgniarskie z oceną wyników badań, indywidualna rozmowa edukacyjna dotycząca zasad zdrowego trybu życia, badania glikemii na czczo, doustny test tolerancji glukozy,
  • etap działań informacyjno-edukacyjnych, w tym konsultacje diabetologiczne i dietetyczne, szkolenia grupowe, badania pomiaru stężenia glukozy na czczo.

Innymi działaniami, które będziesz mógł sfinansować są także dodatkowe działania świadomościowe kierowane do mieszkańców naszego województwa, w szczególności osób powyżej 45 roku życia, w tym związane z promocją zdrowia oraz służące ograniczaniu czynników ryzyka związanych z rozwojem cukrzycy, w tym dotyczące zapobiegania nadwadze i otyłości, propagowania aktywności fizycznej, organizowane w formie prelekcji, eventów, spotkań, warsztatów, zajęć sportowych lub rekreacyjnych.

6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE Z PODDZIAŁANIA X.3.2

Poznaj korzyści płynące z realizacji dofinansowanego z Funduszy Europejskich projektu wspierającego Program zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu II:

  1. Twoja placówka pozyska dodatkowe środki na realizację badań profilaktycznych, konsultacji lekarskich oraz działań informacyjno-promocyjnych i świadomościowych służących wykrywaniu cukrzycy typu II,
  2. pacjenci uczestniczący w programie będą mieli zapewniony bezpłatny dojazd do miejsca realizacji usługi zdrowotnej i z powrotem, a także bezpłatną opiekę nad osobą zależną (dzieckiem lub osobą starszą), którą opiekuje się osoba korzystająca z usługi zdrowotnej, co może zachęcić je do skorzystania z Twojej oferty badań,
  3. dzięki realizacji projektu ze środków europejskich, zwiększy się prestiż Twojej placówki, a także pozyskasz nowych pacjentów,
  4. pokryjesz koszty pośrednie (czyli te związane z realizacją projektu) oraz koszty zarządzania projektem w wysokości nawet 25% kosztów bezpośrednich (to jest dotyczących merytorycznych działań projektu),
  5. sfinansujesz koszty dotyczące środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby projektu, w tym amortyzację sprzętu medycznego,
  6. będziesz mógł sfinansować koszty dostosowania lub adaptacji (prace remontowo-wykończeniowe) budynków, pomieszczeń, w szczególności w związku z zapewnieniem realizacji zasady równości szans, zwłaszcza potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na wnioski o dofinansowanie projektów czekamy do 25 stycznia br. Dokumentacja konkursowa dostępna jest na naszej stronie. A już 12 stycznia odbędzie się spotkanie informacyjne poświęcone temu konkursowi. Do Twojej dyspozycji również konsultanci Sieci Punktów Informacyjnych.

Trzymamy kciuki za wszystkich wnioskodawców!

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt