Projekty budżetu obywatelskiego 2023/2024 dotyczące zadań realizowanych przez MOPS w Łodzi

W poniedziałek 2 października rozpoczęło się głosowanie w ramach jedenastej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2023/2024. Od tego dnia (2 października) do wtorku 31 października włącznie można wybierać projekty z tych dopuszczonych do głosowania. Do rozdysponowania przez mieszkańców jest niemal 30 mln zł. Wyniki głosowania będą znane w listopadzie, a realizacja projektów rozpocznie się w 2024 r.

Na tegorocznej liście 799 konceptów (660 osiedlowych i 139 w puli ponadosiedlowej), spośród których można wybrać, znalazły się dwa takie dotyczące zadań i kompetencji realizowanych na co dzień w zakresie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Serdecznie zachęcamy do tego, by zapoznać się z nimi i - jeśli tylko macie ochotę – oddania na nie swoich głosów. Poniżej prezentujemy ich krótkie opisy (opracowane na podstawie opisów autorów wspomnianych projektów) oraz zasady głosowania:

  1. Wspieramy bohaterów codzienności – opieka wytchnieniowa dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością z terenu Miasta Łodzi.

Projekt zakłada sfinansowanie wynagrodzenia dla dwóch opiekunów wytchnieniowych, których praca będzie polegać na bezpłatnych wizytach w domach osób z niepełnosprawnościami wymagających wsparcia i przejęcia opieki nad tymi osobami w ustalonym wcześniej zakresie oraz okresie czasu. W tym czasie rodzice lub stali opiekunowie będą mieli szansę na chwilę ciszy, zjedzenie w spokoju posiłku, nieprzerwany sen czy samotne wyjście z domu. Drugim elementem projektu jest sfinansowanie pracy psychologa świadczącego pomoc również rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnościami, których nierzadko dotyka wypalenie, depresja i stany lękowe. Psycholog pomógłby w tych sytuacjach zażegnać powstałe kryzysy i wykorzystać je twórczo, by opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mogli realizować nie tylko potrzeby podopiecznych, ale także te własne.

Według szacunków, w Łodzi mieszka ponad 25 tysięcy opiekunów osób, które nie są w stanie żyć samodzielnie.

Projekty ponadosiedlowe – L114

 

  1. Młodych Śródmieściem śmigamy Katedralnej ulicami.

Zadanie przewiduje pracę czterech streetworkerów, psychologa i koordynatorów oraz szkolenia z zakresu pedagogiki ulicy. Działania będą dedykowane dzieciom i młodzieży zagrożonej zjawiskiem wykluczenia i niedostosowania społecznego z obszaru Śródmieścia, spędzających większość czasu na ulicy lub w centrach handlowych. Realizatorzy będą mieli za zadanie dotarcie do tych, którzy większość czasu spędzają bez opieki, odpowiednich wzorców i środków finansowych wspierających rozwój i konstruktywne organizowanie czasu. W ramach pracy przewiduje się wiele działań profilaktycznych i edukacyjnych, które będą stanowiły element wzmacniania poczucia własnej wartości, kreatywności i nabywania nowych umiejętności społecznych. Jest to kontynuacja pomysłu autorstwa osób realizujących w poprzednich latach projekt „Wyciągamy dzieci z bramy” i wzmocniony doświadczeniem realizatorów projektu “Wrzutka (Bez)Domni” w centrum Łodzi.

Projekty osiedlowe (Śródmieście – Katedralna) – S053KA

 

Jak głosować?

Głosowanie elektroniczne

Po raz pierwszy mieszkańcy głosują przede wszystkim przez internet, a nie tak jak w poprzednich edycjach – za pomocą papierowej karty do głosowania.

Głosowanie elektroniczne rozpoczęło się 2 października o godzinie 00:00, a kończy się 31 października o godzinie 24:00.

By zagłosować w ten sposób należy wypełnić elektroniczną kartę (https://budzetobywatelski.uml.lodz.pl) do głosowania oraz wpisać kod weryfikacyjny otrzymany poprzez SMS na podany przez siebie numer telefonu komórkowego. Kod weryfikacyjny przychodzi na telefon w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą przyjść w dniach od 2 do 31 października do jednej z filii Biblioteki Miejskiej (dokładne adresy oraz aktualne godziny pracy poszczególnych filii Biblioteki Miejskiej są dostępne pod linkiem: https://biblioteka.lodz.pl/znajdz-filie/) lub do Fabryki Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 8:00 do godz. 16:00, a we wtorki od godz. 9:00 do godz. 17:00) i zagłosować elektronicznie.

 

Głosowanie papierowe

Głosowanie papierowe rozpoczęło się 2 października o godzinie 8:00, a kończy się 16 października o godzinie 16:00.

Bezpośrednie głosowanie na kartach papierowych odbywa się w jednym punkcie znajdującym się w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 (jest on dostępny w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 8:00 do godz. 16:00, a we wtorki od godz. 9:00 do godz. 17:00). Co ważne zagłosować można tylko osobiście, po okazaniu dowodu tożsamości, a to oznacza, że nie będą przyjmowane karty wypełnione przez inne osoby.

 

WAŻNE:

  • każdy Mieszkaniec Łodzi może oddać 5 głosów na projekty osiedlowe (do wyboru maksymalnie dwa osiedla) oraz 5 głosów na projekty ponadosiedlowe;
  • nazwę osiedla w numerze identyfikacyjnym danego projektu odzwierciedlają dwie ostatnie litery, np. BC to Bałuty-Centrum, pod tym linkiem zobaczysz mapę osiedli: https://bip.uml.lodz.pl/samorzad/rady-osiedli/;
  • w przypadku stwierdzenia wielokrotnego głosowania przez jednego Mieszkańca, WSZYSTKIE oddane przez niego głosy uznaje się za nieważne.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt