Przed pomnikiem Legionisty

W rocznicę wkroczenia legionów Piłsudskiego do Łodzi przed pomnikiem Legionisty spotkali się przedstawiciele łódzkich organizacji patriotycznych. Podczas krótkiej uroczystości przypomniano łódzki czyn legionowy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem.

foto. Andrzej Janecki
8 zdjęć
foto. Andrzej Janecki
foto. Andrzej Janecki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Zostały również złożone kwiaty w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej.

Kalendarium pobytu legionistów w Łodzi.

20 sierpnia 1914 roku do Łodzi  wkroczyli Niemcy i otworzyło to możliwość werbunku do polskich formacji (Legiony)  walczących u boku Austro-Węgier -  sojusznika Niemiec.

12 października 1914 roku przybył do Łodzi niewielki oddział strzelców (legionistów), demonstracyjnie krocząc Piotrkowską z biało-czerwonym sztandarem na czele. Po tym przemarszu został zakwaterowany w koszarach artylerii przy ulicy Benedykta 86 (dzisiaj ulica 6 Sierpnia). Wkrótce dołączyła do niego grupa sztabowców i organizatorów tej  formacji.

 Zaraz też powołano "Komendę Wojsk Polskich", umiejscowioną w przydzielonym strzelcom przez niemiecką komendanturę gmachu gimnazjum miejskiego przy ulicy Mikołajewskiej 44 (dzisiaj ulica Sienkiewicza, gmach III LO). Tam też rozpoczęto rekrutację. Zgłaszali się przede wszystkim łódzcy harcerze, wśród nich był Wacław Lipiński Edward Pfeiffer i Jerzy Szletyński. I od  razu zaczęli pełnić służbę wartowniczą przed szkołą.  Po południu widziano grupkę "Strzelców" w pełnym umundurowaniu spacerujących po mieście. Pięciu z nich gościło jakiś czas w cukierni Gostomskiego, po czym udało się w kierunku zajętej przez Niemców filii urzędu pocztowego przy ulicy Benedykta

13 października 1914 roku wieczorem, "Strzelcy" zwołali wiec w Teatrze Wielkim (przy ulicy Konstantynowskiej 14, obecnie ulica Legionów), naprędce uprzątniętym ze śladów pobytu lazaretu wojskowego. Wiec był słabo rozpropagowany, więc w obecności samych strzelców i ich zdeklarowanych zwolenników.

28 października 1914 roku po południu odbył się wymarsz strzelców galicyjskich z Łodzi, wraz z grupą zebranych w mieście rekrutów do legionów. Z uwagi na marszrutę wyznaczoną ulicą Rzgowską w kierunku Piotrkowa, organizatorzy zaplanowali odbycie na Górnym Rynku (dzisiaj plac Reymonta) uroczystego pożegnania przyszłych legionistów przez ich rodziny i znajomych. Harcerzy żegnały także koleżanki z drużyn. 450 ochotników, którzy zostali przyjęci do pododdziałów utworzonych przez emisariuszy Józefa Piłsudskiego w regionie łódzkim, skierowano do 1 Pułku Piechoty LP i 1 Szwadronu LP. Większość z nich została wcielona do VI batalionu tego pułku i uczestniczyła w bitwie pod Krzywopłotami.  Harcerze służyli, jako zwiadowcy w 5 Pułku Piechoty Legionów. Szczególnie wsławili się w bitwie pod Konarami. Zginął tam sierżant Jerzy Szletyński, drużynowy łódzkich harcerzy.

Tekst powstał  m.in. na podstawie informacji z portalu:  www.baedekerlodz.blogspot.com oraz wspomnień Wacława Lipińskiego „Moje boje w Pierwszej Brygadzie”.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt