Przeszklone oranżerie i nie tylko. DPS po kompleksowej modernizacji

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Przyrodniczej 24/26 został kompleksowo zmodernizowany. Między innymi wybudowano przeszklone oranżerie, w których pensjonariusze będą jeść posiłki oraz korzystać z warsztatów i terapii.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Przeszklone oranżerie i nie tylko. DPS po kompleksowej modernizacji
9 zdjęć
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

- Z przyjemnością prezentuję kompleksowo zmodernizowany Dom Pomocy Społecznej przy ul. Przyrodniczej. Ocieplone ściany, wymiana centralnego ogrzewania, wymiana okien, nowa winda. To tylko część wartej prawie 1,7 mln zł inwestycji w DPS. Myślę, że najciekawszą pod względem zarówno wizualnym, ale i funkcjonalnym częścią tych prac jest zabudowa fos. Wcześniej te miejsca nie były wykorzystane. Szklane zadaszenie pozwoliło nie tylko na stworzenie dodatkowych miejsc pod jadalnię od strony ul. Przyrodniczej i warsztaty terapii zajęciowej od strony ul Głogowej, ale i uatrakcyjniło wizualnie budynek. Miejsca te będą niczym oranżerie. W tej części budynku pensjonariusze będą mogli: zarówno spożywać posiłki, jak i gotować, szydełkować, malować, wykonywać prace ręczne i grać w gry zespołowe - mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Małgorzata Drozdowska-Cupriak, dyrektor DPS podkreśla, że zabudowa fos pozwoli korzystać ze światła dziennego przy posiłkach czy warsztatach. - W jednej z oranżerii przygotowaliśmy nawet miejsce, w którym pensjonariusze będą mogli uczestniczyć we mszy świętej. Przyznaję, że nie było dnia, by mieszkańcy nie dopytywali, kiedy będą mogli korzystać z nowego miejsca. Dziś mogę powiedzieć: nareszcie oddajemy tę przestrzeń dla naszych seniorów - dodaje Małgorzata Drozdowska-Cupriak.

W DPS przy ul. Przyrodniczej mieszka 44 pensjonariuszy. W placówce przebywają osoby starsze. Mogą korzystać m.in. z pięknego ogrodu. Z dotacji rady osiedla postawiono tam np. altanę oraz stworzono oczko wodne. - Widzimy jak od kilku lat to miejsce, w którym mieszkamy się zmienia. Oby tak dalej - chwali inwestycje płk. Tadeusz Barański, kombatant, mieszkaniec DPS. 

Od kilku lat miasto sukcesywnie modernizuje DPS-y. Prace odbywają się krok po kroku tak, by starsi czy niepełnosprawni mieszkańcy placówek jak najmniej odczuli ich skutki. I tak np. 7 z 13 łódzkich DPS jest po termomodernizacji. 

W tym roku kończy się remont łazienek w DPS – CRO przy ul. Przybyszewskiego (inwestycja warta 400 tys. zł). W ten sposób w ciągu kilku ostatnich lat zmodernizowane zostały wszystkie sanitariaty w placówce.

W tym roku zakończy się również m.in. modernizacja 2 piętra w DPS na Strzelców Kaniowskich oraz kompleksowa przebudowa dziedzińca Domu (inwestycje warte ok. 300 tys. zł)

Ponadto na 2019 r. zaplanowano:

  • remont korytarzy w DPS na Złotniczej
  • remont kuchni w DPS na Krzemienieckiej
  • odwodnienie i izolacja fundamentów w DPS na Paradnej
  • stworzenie sali polisensorycznej w DPS na Sierakowskiego

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt