Od 3 lat ŁSI korzysta z nowoczesnej, wielomodułowej platformy zakupowej eB2B. Na czym dokładnie polega korzystanie z takiej platformy? Każdy wykonawca, który chce nawiązać współpracę z ŁSI rejestruje się w platformie. Dzięki temu na bieżąco otrzymuje informacje o toczących się postępowaniach przetargowych i ma możliwość wziąć w nich udział.
Dodatkowo informacja o przetargu w ciągu 24 godzin trafia do ogólnopolskich baz przetargowych, takich jak Grupa Biznes Polska, która jest największą bazą przetargów i zleceń - na co dzień korzysta z niej 100 000 firm.
- To trochę wygląda jak social media służące do poznawania ludzi. Jedna i druga strona ma możliwość znalezienia i dotarcia do firmy, która jest w najdalszym zakątku Polski czy zagranicą, jeśli tylko potrzebuje takich usług, które ta oferuje – wyjaśnia Daniel Poręba z firmy eB2B.
- W rezultacie większość postępowań i zamówień, od momentu ogłoszenia zamówienia do podpisania umowy prowadzimy w 100% przez internet. Nie ma potrzeby spotykania się z wykonawcami, przesyłania do nas dokumentacji za pomocą poczty czy kurierów. To być może symboliczny wymiar, ale w ten sposób oszczędzamy również kilogramy papieru. Nasz nowoczesny, w pełni elektroniczny system zamówień bardzo ułatwia współpracę między spółką, a wykonawcami, zwłaszcza w tak trudnym okresie jak dzisiaj – mówi Tomasz Piotrowski – prezes ŁSI.
Platforma od 2017 roku posiada odpowiedni mechanizm szyfrujący otrzymane dokumenty od wykonawców. W obecnej sytuacji szalejącej pandemii koronawirusa postępowania przetargowe, jak również czynność otwarcia ofert, odbywają się w ŁSI w pełni elektronicznie.
- Dzięki temu, wykonawcy bez opuszczania swojego stanowiska pracy mogą zapoznać się on-line z odszyfrowanymi przez ŁSI ofertami bez konieczności osobistego stawienia się w siedzibie spółki. – informuje Daniel Poręba – przedstawiciel firmy eB2B.
Dlaczego korzystanie z platformy oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze? ŁSI dzięki narzędziom, jakie oferuje platforma organizuje aukcje, podczas których Spółka może zawalczyć o jeszcze niższą cenę zamówienia.
- Mamy taki przykład – ulicy Listopadowej. Tam firma, która wygrała przetarg pierwotnie złożyła ofertę na prawie 10 mln. Do aukcji zgłosiło się 8 wykonawców, którzy „bili się” o realizację tej inwestycji, „bili się” – obniżając cenę. Efekt jest taki, że firma która wygrała aukcję i podpisze z nami umowę wybuduje kanalizację w ulicach Listopadowej, Krzeptowskiego i Tadeusza za nieco ponad 5 mln. A więc prawie za połowę ceny wyjściowej – wyjaśnia Tomasz Piotrowski.
Jednym z ostatnich postępowań przetargowych przeprowadzonych w 100% przez internet jest przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w ulicy Kolumny. Umowa podpisana została 30 marca.