Przy al. Piłsudskiego powstała łaźnia dla łodzian w kryzysie bezdomności

Dwa prysznice, trzy toalety i pralka to tylko część wyposażenia nowopowstałej mobilnej łaźni dla osób dotkniętych bezdomnością, która stanęła przy al. Piłsudskiego 119.

fot. mat.pras
Łaźnia dla łodzian w kryzysie bezdomności
3 zdjęcia
fot. mat.pras
fot. mat.pras
fot. mat.pras
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Łaźnia jest mobilna, ponieważ mieści się w dwóch zestawionych ze sobą i zaadaptowanych kontenerach o łącznej powierzchni blisko 30 mkw. To pierwszy tego typu obiekt w Łodzi. Jego powstanie stało się możliwe dzięki wspólnej inicjatywie i wspólnemu działaniu kilku łódzkich firm, instytucji i organizacji: grupy „Zupa na Pietrynie”, OPG Property Professionals, agencji IGO-ART (organizatora konkursu Miss Polonia), Karoliny Bielawskiej – Miss Polonia 2019, Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

- W łaźni każda osoba dotknięta bezdomnością będzie mogła nieodpłatnie umyć się, a także uprać swoje ubrania lub też, w razie potrzeby, pozyskać całkowicie nową odzież, którą także będziemy rozdawać na miejscu – mówi Michał Bogusławski z grupy „Zupa na Pietrynie”. – Taki obiekt był bardzo potrzebny w Łodzi już przed wybuchem pandemii koronawirusa, ale teraz jego uruchomienie jest jeszcze istotniejsze. W skuteczny sposób może przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród osób bez dachu nad głową.

Mobilna łaźnia zacznie funkcjonować od poniedziałku 11 października. Chętni będą mogli skorzystać z niej od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 16. Łaźnia będzie działała przez sześć miesięcy, ale niewykluczone, że jeśli będzie cieszyć się zainteresowaniem, czas jej funkcjonowania zostanie przedłużony.

Jak skorzystać z łaźni?

By skorzystać z łaźni trzeba się będzie wcześniej zapisać – będzie można zrobić to m.in. w miejscu funkcjonowania łaźni przy al. Piłsudskiego 119 (w godzinach jej otwarcia), podczas coniedzielnych spotkań grupy „Zupa na Pietrynie”, u łódzkich streetworkerów zajmujących się na co dzień specjalistyczną pomocą na rzecz osób dotkniętych bezdomnością, we wszystkich placówkach prowadzonych w Łodzi przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, a także w Punkcie Pomocy Charytatywnej prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 108. Każda osoba przychodząca do łaźni otrzyma czysty ręcznik, przybory toaletowe, a także środki do prania.

W Łodzi osoby w kryzysie bezdomności mogą korzystać na co dzień z następujących placówek:

  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 (170 miejsc)
  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11 (100 miejsc)
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4 (60 miejsc)
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 (62 miejsca w schronisku i 20 miejsc noclegowych)
  • Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej (64 miejsca)

Poza tym, do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności są oddane:

  • Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej (całorocznie)
  • Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta (w sezonie zimowym)
  • „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” - program realizowany przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta (w sezonie zimowym).

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt