Przy placu Wolności powstaje Kamienica Wielkich Łodzian

Łódź rewitalizuje. Pokoje XIX-wiecznej burżuazji, atelier fotograficzne, kawiarnia, pracownie edukacyjne, czytelnia, czyli oto jak powstaje Kamienica Wielkich Łodzian.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Przy placu Wolności powstaje Kamienica Wielkich Łodzian
9 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Zabytkowa, XIX-wieczna kamienica przy placu Wolności 2 wybudowana jako jednopiętrowa w 1840 roku przez Bogusława Zimmermana (drugie piętro w 1893 dobudował kolejny właściciel, Maksymilian Leinweber), po zakończeniu prac remontowo-modernizacyjnych stanie się "Kamienicą Wielkich Łodzian".  Do dziś działa w niej najstarsza apteka w mieście. Ponadto na terenie nieruchomości znajdują się Muzeum Farmacji, biura Muzeum Sportu i Turystyki, szkoła tańca i lokale mieszkalne.

- Rozpoczęliśmy proces zmian. Plac Wolności do 2023 roku znacząco się zmieni. Zabytkowa kamienica przy pl. Wolności 2 przemieni się w Kamienicę Wielkich Łodzian. Miasto Łódź odebrało dokumentację na "Projekt przebudowy, remontu i rewaloryzacji zabytkowej kamienicy”.  Inwestycję planujemy zakończyć w 2023 roku. Szacowany koszt realizacji projektu to około 30 mln złotych - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Jak się zmieni Kamienica przy pl. Wolności? Na pierwszym piętrze budynku frontowego zaplanowane zostały pokoje łódzkiej burżuazji, czyli mieszczan z przełomu wieków XIX i XX. Jedno z pomieszczeń będzie przeznaczone dla obsługi ekspozycji.

W podziemiach budynku frontowego (części wschodniej) przewidziano przestrzeń komercyjną z komunikacją dzięki wewnętrznej klatce schodowej z przestrzeni Kawiarni/Cukierni. Na poddaszu budynku frontowego zlokalizowana zostanie nowoczesna sala seminaryjno – widowiskowa, natomiast poddasze prawej oficyny będzie zaadoptowane na prezentację Panteonu Wielkich Łodzian - mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Prześwit bramowy zostanie wyposażony w odpowiednie oświetlenie, listwy i witryny ekspozycyjne przeznaczone do prezentacji historii Kamienicy oraz Placu Wolności. W kamienicy powstanie także centrum działań na rzecz społeczności lokalnej, gdzie realizowany będzie, skierowany przede wszystkim do mieszkańców ścisłego centrum, edukacyjny cykl integrujących spotkań, warsztatów, zajęć rekreacyjnych i wydarzeń, umożliwiających wielowymiarowe obcowanie z historią, kulturą i sztuką Łodzi, obejmujących wspólne działania dzieci (przedszkolaki, dzieci w wieku wczesnoszkolnym) i dorosłych (rodzice, opiekunowie, nauczyciele), seniorzy, ze specjalnie opracowanym modułem dla nastolatków. W nowej przestrzeni znajdą się m.in. pokoje XIX-wiecznej burżuazji, galerie, atelier fotograficzne, przestrzenie warsztatowe, przestrzenie magazynowe oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Za koncepcję działania nowej przestrzeni kulturalnej odpowiada Muzeum Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt