Tegoroczna „Miejska wigilia dla samotnych w Łodzi” jest organizowana przez Urząd Miasta Łodzi i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi we współpracy z Centrum Służby Rodzinie oraz Stowarzyszeniem Missio Quotidiana, którego główną formą działalności jest obecnie akcja „Zupa na Pietrynie”. Wigilia odbędzie się w dwóch formach: stacjonarnej w Hali EXPO (al. Politechniki 4) w sobotę 24 grudnia o godz. 12, gdzie przy wspólnym, wigilijnym stole zasiądzie razem 400 osób oraz mobilnej w postaci 600 paczek dla potrzebujących, z przygotowanymi, świątecznymi potrawami, które zostaną dostarczone od 22 do 24 grudnia do wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn, pozostaną w okresie Bożego Narodzenia w mieszkaniach i domach. W sumie więc w tegorocznej, miejskiej wigilii weźmie udział 1.000 osób.
- Na tegoroczną „Miejską wigilię dla samotnych w Łodzi” zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców miasta, w szczególności tych, którzy z różnych powodów spędzaliby najbliższe Boże Narodzenie, w tym ten wyjątkowy dzień w roku, jakim jest wigilia Bożego Narodzenia w samotności, a chcieliby dzielić się świąteczną radością z innymi w większym gronie – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – To uroczystość również dla łodzian, którzy potrzebują wsparcia, doświadczają bezdomności i mierzą się z różnymi trudnościami życiowymi. Ogromnie cieszy nas możliwość świętowania w tym roku wigilii przy wspólnym stole, przy choince, kolędach oraz przy tradycyjnych świątecznych potrawach. Taka możliwość spotkania na żywo pojawia się bowiem w tym roku po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa.
Uczestnicy zarówno wigilii w wersji stacjonarnej, jak i w wersji mobilnej skosztują tych samych, świątecznych dań.
- W obecnym tygodniu przygotowania do wydarzenia odbywają się i będą odbywały się każdego dnia od rana do wieczora - mówi Michał Bogusławski, prezes zarządu Stowarzyszenia Missio Quotidiana. – Do tej pory skupialiśmy się przede wszystkim na przygotowaniach w kuchni. Dzisiaj rozpoczynamy pakowanie pierwszych paczek, a jutro, czyli w czwartek, zaczynamy ich rozwożenie oraz pakowanie kolejnych. W piątek natomiast rozpoczniemy przygotowania na miejscu w Hali EXPO. Największym kulinarnym wyzwaniem jest ulepienie uszek, ponieważ bardzo zależy nam na tym, by wszystkie zostały wykonane ręcznie, a do przygotowania jest około 5 tys. sztuk. Drugim nie lada wyzwaniem będzie z pewnością usmażenie 300 kg karpia. Zależy nam na tym, by był jak najświeższy, dlatego będziemy smażyć go każdego dnia wieczorem bezpośrednio przed dniem rozwożenia paczek oraz przed dniem uroczystości w Hali EXPO.
W przygotowaniu dań na tegoroczną „Miejską wigilię dla samotnych” bierze udział 20 profesjonalnych kucharzy oraz pomocy kuchennych wspomaganych dodatkowo przez 20 wolontariuszy. Wszystkie dania powstają w siedzibie Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a, gdzie mieści się profesjonalna kuchnia, w której na co dzień jest przygotowane m.in. 300 obiadów dziennie na potrzeby Domu Samotnej Matki oraz Punktu Recepcyjnego ulokowanego obecnie w Centrum Służby Rodzinie.
- Podczas przygotowań do tegorocznej „Miejskiej wigilii dla samotnych w Łodzi" skupiamy się na tym, by osoby, do których dotrzemy z pomocą, mogły przeżyć nadchodzące święta Bożego Narodzenia w życzliwej, świątecznej atmosferze – mówi ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie. - Bardzo zależy nam, by w te świąteczne dni, nikt nie czuł się samotnym. Już teraz nasi wolontariusze wkładają mnóstwo dobrej energii w wigilijne przygotowania. Jestem pewien, że to dobro będzie rozszerzało się na naszych gości, jak również na wszystkich mieszkańców naszego miasta.
Cały czas mile widziani są chętni, którzy mają ochotę i czas oraz którzy chcieliby przyłączyć się do przygotowań do tegorocznego wydarzenia. Wolontariusze są poszukiwani m.in. do pakowania i rozwożenia paczek ze świątecznymi potrawami, jak również w przygotowaniu Hali EXPO do sobotniej wigilii (m.in. do nakrywania stołów) oraz – bezpośrednio w dniu wigilii – do wsparcia (towarzyszenia) osobom przybywającym na uroczystość. Zainteresowani są proszeni o kontakt z Centrum Służby Rodzinie oraz organizatorami akcji „Zupa na Pietrynie”. Zgłosić się można m.in. poprzez wypełnienie specjalnego formularza zamieszczonego na profilach na Facebooku – zarówno Centrum Służby Rodzinie, jak i „Zupy na Pietrynie” (https://forms.gle/MJ84HjCsZNAZ38id8).
Potrawy znajdujące się w rozwożonych paczkach zostaną hermetycznie zapakowane. Każda paczka będzie ważyła około 3 kg. Dodatkowo znajdzie się w niej kartka świąteczna (każda kartka zostanie przygotowana przez dzieci z łódzkich przedszkoli) oraz opłatek. Wolontariusze będą składali życzenia bożonarodzeniowe osobom, do których przyjadą.
Wigilia w wersji stacjonarnej będzie miała charakter ekumeniczny – zostaną zaproszeni na nią duchowni różnych wyznań (nie tylko obrządku katolickiego, ale także prawosławnego i protestanckiego). W dniu wigilii (24 grudnia) Hala EXPO zostanie otwarta dla wszystkich Gości wydarzenia w wersji stacjonarnej od godz. 11 – tak, by wszyscy zdążyli na spokojnie zająć miejsce przy świątecznym stole do godz. 12, o której jest zaplanowane rozpoczęcie wigilii.