Skwer na skrzyżowaniu ulic Struga i Gdańskiej został oficjalnie nazwany jego imieniem dzięki wnioskowi łodzian - przyjaciół i wielbicieli Waldemara Presi.
Pomysł trafił we wrześniu 2018 roku do rąk wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego, który udzielając idei swojego poparcia skierował go do Radnych Komisji Kultury. Rada Miejska przychyliła się do wniosku i w październiku 2018 uchwaliła nadanie skwerowi nazwy wieloletniego aktora Teatru Lalek Arlekin.
Waldemar Presia rozpoczął karierę sceniczną w warszawskiej lalkowej Fraszce w 1979 roku. W Arlekinie zadebiutował cztery lata później w 1983 r., w spektaklu "Lodoiska" wyreżyserowanym przez Wojciecha Wieczorkiewicza i pozostał w nim do dziś. W Łodzi zagrał ponad 180 ról w ponad 100 premierach. Występował m.in. w "Krawcu Niteczce", "Nowych szatach króla", "Trzech muszkieterach" i "Królewnie Śnieżce". Na scenie Arlekina grał ostatnio m.in. w "Tymoteuszu wśród ptaków", "Tajemnicy Wesołego Miasteczka", "Małej Syrence" i "Czerwonym Kapturku", uwielbiany był także jako Kapitan Hak w „Piotrusiu Panu” czy w "Mistrzu i Małgorzacie", gdzie wcielał się w rolę Azazella. W styczniu 2015 roku, świętował w Arlekinie 35-lecie swojej pracy artystycznej.
Współpracował m.in. z takimi osobowościami teatralnymi jak Massimo Schuster, Albrecht Roser, David Syrotiak oraz wieloma innymi uznanymi reżyserami z kraju (Wojciech Wieczorkiewicz, Anna Proszkowska, Stanisław Ochmański). Jest jednym z niewielu polskich lalkarzy rozpoznawanych na scenie nie tylko z twarzy, ale i poprzez charakterystykę kreowanych postaci lalkowych i mistrzowską animację.
W 1992 r. założył razem z koleżanką, Aleksandrą Gałaj - prywatny teatr „Antrakt”, specjalizujący się w widowiskach edukacyjnych prezentowanych głównie na terenie przedszkoli i domów dziecka. Zrealizowany przez nich spektakl „Bajki ciotki Chichotki” zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka (Łomża, 1992). Teatr działał do 2010 r. Rok później założył swój własny teatr „Autograf”, w ramach którego obok przedstawień przygotowywał i prowadził warsztaty doskonalące dla nauczycieli.
W Łodzi Waldemar Presia znany był także z działań edukacyjnych. Całe pokolenia widzów zaraził teatralną pasją i przechodzącą na ich dzieci miłości do teatru. Było to jego wielką pasją. Od wielu lat współpracował z przedszkolami, szkołami, bibliotekami i domami kultury, przekazując najmłodszym wiedzę o teatrze, technikach lalkowych, kulisach pracy na scenie. Realizował przedstawienia, w których poprzez wspólną zabawę uczył dzieci rozumienia tekstu, interpretacji, dykcji.
Był pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla, który corocznie od 2002 r. odbywa się w Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi. Od 2004 r. redagował kwartalnik dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych oraz bibliotekarzy pracujących z dziećmi pt. „Mały Miłośnik Teatru”. W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” był niestrudzonym wędrującym czytającym aktorem…