Przywracamy pamięć o zasłużonych łodzianach. Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi

XXVII kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi zbliża się wielkimi krokami. Wolontariusze, wśród których nie zabraknie przedstawicieli świata kultury, sztuki, grup rekonstrukcyjnych oraz społecznych zbierać będą datki od soboty, 30 października do poniedziałku, 1 listopada. Jedną z kwestujących w Dniu Wszystkich Świętych będzie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Fot. Stefan Brajter/UMŁ
6 zdjęć
Fot. Stefan Brajter/UMŁ
Fot. Stefan Brajter/UMŁ
Fot. Stefan Brajter/UMŁ
Fot. Stefan Brajter/UMŁ
Fot. Stefan Brajter/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

- Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi to jeden z elementów przywracania naszej pamięci i budowania lokalnej tożsamości. Ze względu na pandemię, w ubiegłym roku kwesta przybrała charakter zbiórki internetowej. W tym roku na szczęście będziemy już stali z puszkami na najstarszej łódzkiej nekropolii. Dlatego proszę łodzian o podwójną hojność – za rok ubiegły i za ten rok - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Od początku kwestowania udało się odnowić 192 pomniki nagrobne na wszystkich częściach Starego Cmentarza w Łodzi. Tak, jak powiedziała pani prezydent, rok temu kwesta odbyła się internetowo i zebraliśmy prawie 30 tysięcy złotych. Rok wcześniej, podczas tradycyjnej formy kwesty łodzianie i wszyscy odwiedzający cmentarz przekazali nam rekordową kwotę 130 tysięcy złotych. Dlatego tym bardziej cieszę się, że w tym roku znów spotkamy się na Starym Cmentarzu. Co ważne w kwestę włącza się wielu łodzian. Wolontariuszy mamy z różnych grup, a pomagają nam również najmłodsi. W najbliższą sobotę 300 uczniów łódzkich szkół posprząta nekropolię - powiedział Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, które jest organizatorem kwesty.

O współpracę na rzecz opieki nad zabytkowymi pomnikami nagrobnymi zaapelowała do instytucji kultury dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Magdalena Komarzeniec. Placówka opiekuje się nagrobkiem Józefa Wolczyńskiego.

Co roku do kwesty miasto dokłada kwotę 10 tysięcy złotych, z których realizowana jest renowacja nagrobka osoby zasłużonej dla Łodzi. Pierwszy raz taka decyzja zapadła w 2013 roku. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr. Artura Starzyńskiego, wyremontowano skrzydła na nagrobku Stefana Pogonowskiego, nagrobki Józefa Wolczyńskiego, księdza Franciszka Pruskiego, legionistów: Stanisława Machnika i Mieczysława Wolskiego i Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego. Środki pochodzą z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

- Tegoroczną realizacją był grób Stefana Rogowicza, wybitnego łódzkiego architekta ogrodnictwa. Stworzył on m.in. park na Zdrowiu, zmodernizował wiele łódzkich terenów zielonych i zaprojektował łódzkie ZOO – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Założeniem planowanych prac było przeprowadzenie konserwacji obiektu, w wyniku której przywrócone zostały pierwotne walory estetyczne nagrobka. Niezbędne było zatrzymanie przyczyn powstałych zniszczeń oraz zabezpieczenie obiektu przed dalszym niszczeniem. Odnowiona została zarówno płyta, jak i lastrykowy obrys grobu. Na płycie zdecydowaliśmy się pozłocić napis nagrobny - objaśniła Anna Frankowska, konserwatorka zabytków, której firma „Relikt Konserwacja Zabytków”, zajęła się renowacją nagrobka Stefana Rogowicza.

W tym roku przypada 130. rocznica urodzin Stefana Rogowicza i także 75. rocznica jego śmierci. Z pomysłem, by to właśnie jego nagrobek przeszedł renowację wystąpili Społeczni Opiekunowie Drzew. Oni również zainicjowali 2021 rok jako Społeczny Rok Stefana Rogowicza. Z tej okazji odbyły się m.in. konferencja w Muzeum Miasta Łodzi, przypominająca tę postać. Jeszcze przed Wszystkimi Świętymi za odnowionym nagrobkiem posadzona zostanie brzoza brodawkowata, czyli drzewo z gatunku, które w Łodzi sadzono właśnie za sprawą Stefana Rogowicza.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt