Przywrócić pamięć i nastrój Łódzkiego Września. Piknik wojskowy z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Piknik wojskowy w parku Helenów był hołdem dla bohaterów Kampanii Wrześniowej w Łodzi i regionie, ale też ciekawą lekcją historii poprzez rekonstrukcje historyczne, pokazy sprzętu i pojazdów oraz gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych

21 zdjęć
Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 10 Batalionu Saperów. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
 Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Harcerze. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (21)

Do pamiętnego lata 1939 przeniosła nas oferta Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 10. Batalionu Saperów oraz Strzelców Kaniowskich. Łodzianie zobaczyli w pełni umundurowanych „żołnierzy września”, stanowiska karabinów maszynowego, karabiny Mauser oraz zestawy przedwojennych narzędzi saperskich. Mogli przyjrzeć się dokładnie historycznej broni, wziąć ją do ręki, zobaczyć wiele oryginalnych zdjęć, narzędzi i innych przedmiotów z epoki.

Ekspozycje pomogły przenieść się w realia obozów wojskowych z lata 1939 r.

– Oprócz doskonałych replik uzbrojenia, rekonstruktorzy zaprezentują także wiele oryginalnych eksponatów z lat 30-tych XX wieku, między innymi medyczne oraz wszelkiego rodzaju produkty spożywcze i chemiczne, z których korzystali obrońcy granic II RP. – mówił Jacek Trajdos z GRH im. 10. Batalionu Saperów.

Na stanowisku Strzelców Kaniowskich, wiele dowiedzieć się można było o udziale tej formacji w Armii Łódź w 1939 r., zobaczyć wiele przedmiotów i umundurowanie wojskowe, w tym bardzo ciekawe, pochodzące z okresu II wojny światowej, nosze na kółkach do przewożenia rannych.

W pikniku wzięły też udział znane w Łodzi „Czerwone Berety”. Klub opowiada historię jednostek powietrzno-desantowych, w tym historię słynnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego. Zobaczyliśmy spadochrony, sprzęt i umundurowanie z lat 40.

– Mamy również skrawki spadochronów nawet z bitwy Arnhem, broń, która mogła tam być, a wśród innych eksponatów – naprawdę unikatowy zestaw noży saperskich – wyposażenie jednostek specjalnych. Oddajemy hołd tym jednostkom, co ma szczególne znaczenie w naszym mieście – w Czerwonych Beretach służyło wielu łodzian – powiedział Janusz Urbańczyk, prezes Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety”.

Swoją ekspozycje zaprezentowało też Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Instytut Pamięci Narodowej. Przy tych stoiskach młodzież poczytać można było komiksy historyczne IPN, zagrać w gry planszowe, a wraz z muzeum – nawet pospacerować po dawnej Łodzi, dzięki grze   "Łódzcy bohaterowie. Na tropie tajemnic bohaterów wojennych".

– To strategiczna, gra, która przenosi nas do roku 1939 r,, przypomni ważne postacie z historii i najważniejsze wydarzenia. Ponadto pokazujemy mundury z 1936 r. a każdy chętny będzie mógł kupić i zabrać ze sobą… wojskowy nieśmiertelnik – powiedziała Sylwia Wielichowska, wicedyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Swoje stanowisko będzie miała również 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej oraz łódzcy harcerze. Z ciekawością łodzianie oblegali wojskowy samochód ciężarowy „Star”.

Na uczestników czekał też darmowy żołnierski posiłek – znakomitą grochówkę Pani Basi ze znanej w Łodzi restauracji GKO Kasyno. Według wojskowej receptury i z kuchni polowej!

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt