- Bardzo się cieszymy z ogromnego zainteresowania łodzian projektami dotyczącymi ochrony przyrody w naszym mieście. W tym roku bardzo dużo projektów przeszło w naszym mieście. Jednym z nich, a właściwie całą serią projektów – są właśnie budki lęgowe dla ptaków. - mówi Jan Maśliński, z-ca dyr. Zarządu Zieleni Miejskiej.
Łodzianie wybrali aż 27 projektów na łączną kwotę 275 tysięcy złotych, które dotyczą rozmieszczenia budek lęgowych.
- Mamy nadzieję, że ptaki znajdą dzięki temu więcej miejsc lęgowych w naszym mieście i to im pomoże funkcjonować w Łodzi – dodaje Jan Maśliński.
W mieście, w aglomeracjach miejskich, w przeciwieństwie do naturalnych terenów, ptaki mają dużo mniej miejsc, w których mogą składać jaja. Budki lęgowe, które wieszane są w tym roku to głównie budki typu A i B. Przeznaczone są dla określonych gatunków ptaków. Typ A i B budek przeznaczony jest dla małych gatunków ptaków, takich jak sikory, mazurki, wróble, kowaliki, czy pełzacze.
- One są jako gatunki małe najbardziej narażone na konkurencję ze strony gatunków większych, bardziej ekspansywnych. Wspomaganie tych gatunków to także świetny sposób z poradzeniem sobie z nadmiarem owadów, które atakują zieleń, ale też są uciążliwe dla mieszkańców – mówi Jacek Józwiak – leśniczy w Zarządzie Zieleni Miejskiej.
Budki tego typu mają wejścia dla ptaków o średnicy około 30 milimetrów, a metraż wewnątrz tych niewielkich „M” to od 11 do 12 centymetrów.
- Ważne jest by otwór wlotowy, wejście do budki było na wysokości około 25 centymetrów powyżej dna, ponieważ taka wysokość w dużej mierze chroni jaja lub pisklaki przed wyciągnięciem ich przez drapieżniki, np. takie jak kuny – dodaje Jacek Józwiak.
Ptaki bez problemu odnajdą zawieszone w mieście budki lęgowe.