Festiwal organizowany jest przez Dom Literatury w Łodzi i łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Tegoroczna, jedenasta już edycja odbędzie się w dniach 23 listopada – 3 grudnia 2017 roku w Domu Literatury w Łodzi, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Klubie DOM, Ośrodku Kultury „Górna” oraz w Hali EXPO.
Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie laureatka Nagrody Nobla, Herta Müller. Z zagranicy przyjadą również Rumun Varujan Vosganian oraz Węgier – Katalin Ladik. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in.: Michał Witkowski, Olga Tokarczuk, Lidia Ostałowska, Cezary Łazarewicz, Monika Sznajderman, Marek Bieńczyk, Ewa Kuryluk, Agnieszka Taborska, Krzysztof Siwczyk, Jakub Kornhauser, Zbigniew Libera, Darek Foks, Leszek Engelking, Kacper Bartczak, Jerzy Jarniewicz, Maciej Melecki i Maria Cyranowicz.
Hasłem przewodnim festiwalu w tym roku jest „Nie/podległość Awangardy”. Nawiązuje ono do postaci Władysława Strzemińskiego i grupy „a.r” oraz artystów żydowskiego pochodzenia należących do ruchu Jung Jidysz. Oba te środowiska artystyczne poruszały kwestie tożsamości i religii, dążąc do wypracowania płaszczyzny wspólnoty i porozumienia w wielokulturowej Łodzi. Jednocześnie hasło przewodnie nawiązuje do ustanowienia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego roku 2017 „Rokiem Awangardy”.
Celem tegorocznego Pulsu Literatury jest ukazanie związków między awangardą, nowoczesnością a tożsamością Łodzi w rozmaitych międzynarodowych kontekstach nie/podległości: artystycznej, politycznej czy ideologicznej. W programie festiwalu znajdują się panele związane z awangardą, performance z udziałem łódzkich artystów, wystawy ukazujące związek poezji z awangardą oraz liczne koncerty (m.in. zespołów Tune, Komety, Harcsa/Keszeg/Markos/Benko/Pandi: Kassak z Węgier, Odpoczno, Pochwalone i Małe Instrumenty). Odbędą się także spotkania autorskie – również dla dzieci, cykl projekcji filmowych, finały ogólnopolskich konkursów literackich (m.in. im. Jacka Bierezina, Zbigniewa Dominiaka i W. Sułkowskiego) oraz warsztaty translatorskie anglo- i niemieckojęzyczne
Tradycyjnie Festiwal zakończy się Galą Nagrody im. Juliana Tuwima w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
24.11, piątek – w programie:
godz. 18:00, Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Więckowskiego 36
otwarcie wystawy „Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design”
wydarzenie towarzyszące XI edycji Festiwalu Puls Literatury
(wystawa czynna do lutego/marca 2018 r.)
godz. 19:30-20:00, Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17
Step by step printing Suprematyzm
otwarcie zrealizowanej przez Muzeum Książki Artystycznej wystawy poświęconej Kazimierzowi Malewiczowi
(wystawa czynna do 5.12.2017 r.)
godz. 20:00-21:00 Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17
Awangarda w Łodzi–Łódź w awangardzie
panel dyskusyjny z udziałem Karoliny Szymaniak, Krzysztofa Dudka i Magdaleny Milewskiej
prowadzenie Beata Śniecikowska
godz. 21:30-22:30, Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17
Awangarda kontra opresja
spotkanie autorskie Zbigniewa Libery i Darka Foksa
prowadzenie Anna Kałuża
godz. 22:30, Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17
Filmy Zbigniewa Libery „Walser” i „Jak się tresuje dziewczynki”
Szczegółowy program całego festiwalu można znaleźć tutaj.
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.
Wstęp na Galę Tuwima za zaproszeniami dostępnymi w Domu Literatury w Łodzi.