Raduje się serce, raduje się dusza! 110 rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Tradycyjne pieśni legionowe śpiewali uczestnicy obchodów rocznic 6 Sierpnia. Tego dnia w 1914 r. rozpoczął się słynny marsz Pierwszej Kompanii Kadrowej podległej Józefowi Piłsudskiemu, czyli polska droga do niepodległości.

Śpiewano niezapomniane utwory takie jak „My, pierwsza brygada”, "O mój rozmarynie"  czy „Pierwsza Kadrowa" .Ta ostatnia ściśle nawiązuje do wydarzeń z 6 sierpnia. Wstęp historyczny przedstawili dr Tadeusz Bogalecki i Stanisław Świerkowski ze Społecznego Komitetu Pamięci  Józefa Piłsudskiego. 

Śpiewanka to bardzo popularna w ostatnim czasie formuła obchodów patriotycznych. Doskonale znane piosenki wojskowe, towarzyszące Polakom od wielu lat, przenoszone z pokolenia na pokolenie pozwalają wyrazić uczucia patriotyczne oraz integrują. W dziedzictwie polskim takich pieśni jest bardzo wiele, nowe utwory towarzyszyły bowiem  wydarzeniom wojennym i powstańczym, licznym w naszej historii. W historycznych śpiewnikach znajdują się pieśni rycerskie, dworskie, związane z insurekcja kościuszkowską i Świętem 3 maja, pieśni powstańcze z XIX wieku oraz żołnierskie piosenki z czasów I i II wojny światowej. Pieśni legionowe to szczególny zasób, oddają one bowiem entuzjazm, zacięcie, a jednocześnie niepewność losu, z jakim wiązało się wstąpienie do legionów..

W uroczystości brali udział członkowie organizacji związanych z Czynem Legionowym, Instytut Pamięci Narodowej - oddział w Łodzi i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 Datę 6 sierpnia 1914 roku nazywa się początkiem drogi do niepodległości Polski. Tego dnia z Krakowa wymaszerowała kompania 160 żołnierzy podległych Józefowi Piłsudskiemu, kierując się w stronę Kielc. Po drodze dokonano pamiętnego w historii wydarzenia - obalenia słupów granicznych między zaborami. Historia "Kadrówki" jest  pierwszym od czasów Powstania Styczniowego przykładem formalnego zorganizowania wojska polskiego oraz znakiem gotowości do odzyskania niepodległości.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt