Raport "Miejskie domy kultury w Łodzi. Stan obecny, szanse i zagrożenia wobec nadchodzących wyzwań

Raport "Miejskie domy kultury w Łodzi. Stan obecny, szanse i zagrożenia wobec nadchodzących wyzwań", opracowany został i przygotowany przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi. Analiza powstawała w okresie dwóch miesięcy, metodą desk research, na podstawie danych zastanych (np. sprawozdań merytorycznych i danych finansowych instytucji, planów pracy i programów merytorycznych przedstawianych przez dyrektorów, „Raportów o stanie miasta”, danych ze stron internetowych domów kultury oraz mediów społecznościowych, raportów ze zrealizowanych wcześniej badań łódzkiej kultury, czy w końcu raporty opisujące post-covidowe wyzwania stojące przed sektorem kultury, tu szczególnie opracowanie „Raport Kultura” przygotowane przez zespół ekspertów Open Eyes Economy).

Impulsem do opracowania raportu był projekt połączenia pięciu samorządowych instytucji kultury – Bałuckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodka Kultury Górna, Poleskiego Ośrodka Kultury i Widzewskich Domów Kultury i utworzenia jednej instytucji Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi. Mając na uwadze przede wszystkim mieszkańców Łodzi oraz zmieniające się otoczenie społeczno-ekonomiczne, spowodowane m.in. pandemią COVID, celem utworzenia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi  jest rozwój placówek w kontekście zbudowania nowoczesnego ośrodka kultury pod względem zarządzania, który odpowiada na współczesne wymagania odbiorców. Raport w znacznym zakresie zajmuje się rekomendacjami i analizą kontekstową odnoszącą się do projektu utworzenia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi. Istotnym tłem dla rekomendacji, które stawiane są w dalszych częściach raportu jest diagnoza sytuacji obecnej oraz wyznaczenia możliwych kierunków zmian wyzwań jakie stoją przed sektorem kultury (w tym przede wszystkim przed domami kultury). W końcowych częściach raportu autorzy prezentują i omawiają dwa różne modele sieciowania instytucji kultury w kontekście słabych i mocnych stron oraz szanse i zagrożenia jakie wiążą się z projektem sieciowania twardego. Końcową część raportu zajmuje podsumowanie wraz z głównymi wnioskami i rekomendacjami.

Raport w załączonym pdf.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt