Raport: Pierwotny rynek nieruchomości mieszkaniowych 2017 w Łodzi

W Łodzi buduje się coraz więcej mieszkań, a znaczna ich część znajduje nabywców już na etapie realizacji inwestycji. W 2017 roku ofercie deweloperów działających w Łodzi znajdowało się 96 inwestycji, podczas gdy rok wcześniej było ich 50. Taki pozytywny obraz Łodzi rysuje się w zaprezentowanym w środę raporcie o łódzkim rynku nieruchomości mieszkaniowych w 2017 r.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Raport wykonany został przez Biuro Obsługi Inwestora UMŁ we współpracy z OPG Property Professionals. Pokazuje on, że w ostatnim roku łódzki rynek nieruchomości urósł o ok. 30 proc. zarówno po stronie podaży, jak i popytu. W lipcu 2017 r. na łódzkim rynku pierwotnym w sprzedaży znajdowało się 3300 mieszkań. Dostępne były one w 96 inwestycjach deweloperskich realizowanych w Łodzi.

Podczas prezentacji raportu Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora UMŁ, mówił, że nie należy obawiać się, że obecny boom na rynku przekroczy chłonności lokalnego rynku. – Rynek jest zbilansowany. Nie mamy do czynienia z nadpodażą mieszkań, ani z przysłowiowym przegrzaniem rynku – dodał dyrektor Adam Pustelnik.

Łódzki rynek mieszkaniowy rozwija się stabilnie, o czym świadczą nieznacznie rosnące w ostatnich latach ceny (2,5-3% rocznie) mieszkań. W przeciągu ostatniego roku z rynku praktycznie zniknęły oferty poniżej 4500 zł za m kw. Największy wzrost cen odnotowano na Bałutach i Widzewie. Średnie ceny ofertowe w Łodzi w 2016 r. wynosiły ok. 4900 zł/m kw., jednak ceny transakcyjne były o ok. 150 zł.

Raport pokazuje, że wśród deweloperów utrzymuje się trend do realizacji inwestycji w promieniu do 10 kilometrów od ścisłego centrum Łodzi, a zdecydowana większość mieszkań, które trafiły do sprzedaży powstała w odległości do 5 kilometrów od ścisłego centrum miasta.

Najwięcej nowych mieszkań, tak jak w poprzednich latach, trafiło na rynek na Polesiu. Rekordowy wzrost w ujęciu rok do roku zanotowało Śródmieście, gdzie podaż mieszkań wzrosła aż trzykrotnie. Również na Bałutach nastąpił duży wzrost podaży mieszkań – oferta deweloperów podwoiła się w stosunku do poprzedniego raportu.

W ostatnim roku na łódzkim rynku mieszkaniowym nastąpiła wyraźna zmiana struktury podaży. Ofertę deweloperów zdominowały lokale 3-pokojowe i większe. Po raz pierwszy stanowiły one ponad połowę mieszkań wprowadzonych do sprzedaży. Jednocześnie zmniejsza się udział w ofercie kawalerek i lokali 2-pokojowych. Zmiany te potwierdzają opinie, że Łódź jest coraz bardziej atrakcyjnym miastem i coraz więcej młodych osób chce się osiedlać na stałe.

Potwierdzeniem dobrej sytuacji Łodzi oraz pozytywnej oceny obranej strategii rozwoju, było uznanie Łodzi za najbardziej przyjazne inwestorom miasto w Polsce podczas otwartego głosowania uczestników Property Forum w Warszawie, które odbywało się w dniach 25-26 września.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt