Rekordowa kwota na aktywizację młodych bezrobotnych

Ponad 27,7 miliona złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego na aktywizację młodych bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Projekt ruszy w styczniu, jest dedykowany młodym ludziom w wieku 18-29 lat także z niepełnosprawnościami, a w założeniach ma objąć 1 384 osoby. Na koniec października w łódzkim PUP było zarejestrowanych ponad 2,3 tys. osób bezrobotnych z tej grupy wiekowej.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, staże, bony na zasiedlenie, doposażenie albo wyposażenie stanowiska pracy i oczywiście pośrednictwo i fachowe doradztwo zawodowe będzie oferowane uczestnikom tego projektu - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - Jestem przekonana, że zainteresowanie udziałem w nim będzie duże, dlatego zachęcam młodych ludzi, aby już zaczęli szykować pomysły na mniejszy lub większy biznes i w styczniu zgłosili się po wsparcie.

Zdaniem Piotra Borsa, dyrektora Biura Promocji Zatrudnienia łódzkiego magistratu ten projekt jest dużym sukcesem Urzędu Pracy oraz miasta Łodzi, bo zarówno dedykowane mu środki jak i liczba uczestników dają duże szanse na kolejny spadek bezrobocia.

- Biorąc pod uwagę, że Urząd Pracy ma jeszcze środki z innych źródeł na aktywizację młodych ludzi można śmiało powiedzieć, że w ciągu dwóch lat młodzież powinna zniknąć z rejestrów osób bezrobotnych - dodał Piotr Bors. - Oczywiście pod warunkiem, że wszyscy będą chcieli i umieli skorzystać z naszej oferty. 

Krzysztof Barański, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, które będzie realizował ten projekt podkreślił, że Urząd oferuje obecnie wsparcie na rozpoczęcie pracy „na swoim” w sposób maksymalnie odformalizowany i prosty. I co ważniejsze właśnie ta forma wsparcia cieszy się największym zainteresowaniem.

- Ponad 80 procent beneficjentów tych pieniędzy, bo zrealizowaliśmy już cztery podobne projekty, nie wróciła do naszych rejestrów. A jadąc przez miasto mijam po drodze mniejsze i większe firmy, które otworzyli, z sukcesem rozkręcili a teraz zatrudniają innych przyczyniając się do zmniejszania bezrobocia - dodał dyrektor Barański. - Ten projekt to także doskonała promocja przedsiębiorczości, a młodym nie brakuje pomysłów ani zapału. Potrzebują tylko pieniędzy na start i wsparcia merytorycznego, ale nasi specjaliści na pewno pomogą.

Wcześniejsze projekty adresowane do młodych ludzi opiewały na mniejsze kwoty, ale dzięki nim liczba młodych bezrobotnych sukcesywnie maleje.

Stopa bezrobocia w Łodzi to obecnie 4,9 proc. a w liczbach bezwzględnych 17 140 osób.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt