Rekordowa liczba zielonych projektów w łódzkim Budżecie Obywatelskim

103 projekty związane z zielenią i ochroną zwierząt – VIII edycja Budżetu Obywatelskiego pokazała na czym łodzianom najbardziej zależy. Ponad 10,5 mln będzie kosztowała realizacja wszystkich zielonych i pro-zwierzęcych projektów.

Najbardziej nas cieszy zieleń przyuliczna. Kilka dużych ciągów ulicznych łodzianie pomyśleli o tym, by obsadzić zielenią – Bandurskiego, Zgierską, Józefiaka, czy chociażby aleja Kościuszki.
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

A co się wśród nich znalazło? Nowe nasadzenia – w parkach, w pasach drogowych, na zieleńcach, projekty dla zwierząt – i tych udomowionych i dzikich, a także projekty dotyczące sportu, rozrywki, odpoczynku w zielonej przestrzeni.

- Najbardziej nas cieszy zieleń przyuliczna. Kilka dużych ciągów ulicznych łodzianie pomyśleli o tym, by obsadzić zielenią – Bandurskiego, Zgierską, Józefiaka, czy chociażby aleja Kościuszki. Tutaj kiedyś, historycznie był pasaż w środku ulicy - mówi Maciej Riemer – dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

Co roku olbrzymią popularność zyskują projekty związane z dobrostanem zwierząt. Będą realizowane projekty doposażające Schronisko dla zwierząt, Animal Patrol Straży Miejskiej, czy Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Ale oprócz nich wygrały także mniejsze przedsięwzięcia, równie istotne w mieście, z punktu widzenia chociażby bioróżnorodności – jak na przykład nasadzenia roślin miododajnych, czy projekt „Adoptuj pszczołę” – w ramach którego zorganizowany zostanie cykl warsztatów, w ramach których mieszkańcy dowiedzą się jak dbać o te pożyteczne owady oraz w jaki sposób prowadzić niewielką pasiekę na terenach miejskich.

- Chcąc włączyć mieszkańców jeszcze mocniej w ten proces, pomyśleliśmy, żeby niektóre z tych zadań, które się do tego dobrze nadają, włączyć mieszkańców w wybór koncepcji wykonania tych zadań, nie tylko w porozumieniu z wnioskodawcami, ale także z mieszkańcami, z wykorzystaniem platformy vox populi, czy Facebooka - mówi Maciej Riemer.

- Chcemy przede wszystkim pytać mieszkańców o to, co chcieliby widzieć na swojej codziennej drodze do pracy, czy po prostu w trakcie spacerów. Mimo, że pasy drogowe to dość trudny teren dla roślin, to są ekstremalne warunki, zwłaszcza zimą, to mamy dość szeroki wachlarz roślin, które sprawdzają się w trudniejszych warunkach, to chcielibyśmy zapytać mieszkańców, czy bardziej zależy im na pięknym kwitnieniu w środku lata, czy na przykład, bardziej zależy im na tym, żeby te rośliny pojawiały się wiosną, wtedy kiedy jesteśmy bardziej spragnieni koloru i zieleni. Będziemy proponować różne kompozycje mieszkańcom. - mówi Aleksandra Sztuka – zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

Pierwsze głosowanie jeszcze w marcu. Informacje na temat głosowań pojawią się na stronie urzędu miasta w zakładce budżetu obywatelskiego oraz na ekoportalu.

www.lodz.pl/bo

www.lodz.pl/ekoportal

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt