Rekordowy Łódzki Rower Publiczny

6 mln wypożyczeń w ciągu 4 lat i rekordy wypożyczeń każdego roku. Tak zakończył się obecny system roweru publicznego. W przyszłym roku pojawi się jeszcze więcej rowerów i stacji.

mat. UMŁ
Rekordowy Łódzki Rower Publiczny

Łódzki Rower Publiczny cieszy się olbrzymią popularnością i bije rekordy wypożyczeń. System został uruchomiony 30 kwietnia 2016 r. Przez ostatnie cztery sezony działalności, wypożyczono rowery 5 956 996 razy. W 2016 r. wypożyczono rowery 1 516 464 razy, w 2017 r. 1 328 521 razy, a w 2018 r. padł kolejny rekord wypożyczeń w liczbie 1 677 933. Rok 2019 r. zamykamy z liczbą 1 434 078 wypożyczeń. 

Ruszyliśmy w maju 2016 r. ze 100 stacjami i tysiącem rowerów. W ramach budżetu obywatelskiego łodzianie zgłosili pomysły na kolejne lokalizacje – co było dużym uznaniem mieszkańców i potwierdzeniem, że rowerowy system przyjął się w Łodzi z dużym uznaniem. W 2017 r. ramach zadania uzupełniającego zamówione zostało dodatkowe 47 stacji. Do tego doszły stacje sponsorskie i do dyspozycji łodzian było 156 stacji i 1574 rowery w tym 10 rowerów cargo. 

Najpopularniejszą stacją przez trzy pierwsze lata, była stacja przy Manufakturze. Wykonano tutaj ponad 3% wszystkich wypożyczeń. W 2019 r. na miejsce lidera najczęściej używanej, wskoczyła stacja na ul. Piotrkowskiej przy al. Piłsudskiego, a na drugim miejscu znalazła się stacja przy Manufakturze. Trzecie miejsce zajęła stacja przy przystanku Piotrkowska Centrum. 

W ciągu 4 lat ok. 80% użytkowników korzystało z aplikacji do wypożyczania. Ta tendencja rosła z 63% w 2016 r. do 91% w tym roku. Obecnie mieliśmy ponad 80 tys. użytkowników systemu, wśród których ponad 31 tys. to osoby w wieku od 25 do 35 lat. Kolejna najliczniejsza grupa to osoby w wieku od 15 do 25 lat, których jest prawie 23 tys. osób. 

Na kolejne lata planujemy rozbudowę systemu o kolejne stacje i rowery, aby system roweru publicznego objął zgodnie z wolą łodzian, kolejne osiedla. Pojawi się 2 tys. nowych rowerów, rowery cargo i tandemy. Będzie też więcej stacji. 200 lokalizacji pojawi się nie tylko w już znanych miejscach, ale też na osiedlach – Chojnach, Widzewie czy Teofilowie.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt