Rekordy świata w Zatoce Sportu

Dwa nowe rekordy świata padły na pływalni łódzkiej Zatoki Sportu. Ustanowiono je podczas weekendowych zawodów Bluego Freediving AIDA MiniComp 2022.

Mateusz Zahora / Spod Wody
4 zdjęcia
Mateusz Zahora / Spod Wody
Mateusz Zahora / Spod Wody
Mateusz Zahora / Spod Wody
Mateusz Zahora / Spod Wody
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Program imprezy obejmował dwie dyscypliny – dynamikę na basenie olimpijskim, czyli pływanie pod wodą na odległość, a także statyczne wstrzymywanie oddechu na czas (niecka rekreacyjna).

Dynamika jest podzielona na trzy konkurencje. Pierwsza z nich, to dynamika w płetwach (Dynamic with Fins - DYN), w której mierzona jest odległość, jaką zawodnik bez wynurzania głowy przepłynął na basenie tuż pod powierzchnią wody. Podczas tej rywalizacji używa się monopłetwy, ale dopuszcza się również płetwy klasyczne. Wyłącznie te drugie używane są natomiast podczas dynamiki w podwójnych płetwach (Dynamic with Bifins - DYNB). Trzecia odmiana tej konkurencji, to dynamika bez płetw (Dynamic without Fins - DNF). W statycznym wstrzymywaniu oddechu (Static Apnea) liczy się natomiast czas, na jaki zawodnik wstrzymał oddech z twarzą zanurzoną w wodzie.

W łódzkich zawodach wzięło udział 45 zawodników, zaliczanych do krajowej i światowej czołówki. Byli w tym gronie m.in. Magdalena Solich-Talanda oraz Mateusz Malina, którzy w Zatoce Sportu podjęli udane próby bicia własnych rekordów świata w dynamice w płetwach podwójnych (DYN-B). Dotychczasowe rekordy AIDA w tej konkurencji wynosiły odpowiednio 250 m dla mężczyzn i 208 m dla kobiet. Te wyniki przeszły już jednak do historii.

Na łódzkiej pływalni Malina przepłynął na jednym oddechu dystans 290 m, a więc aż o 40 m więcej, niż poprzedni rekord z roku 2019. Duże wrażenie robi również osiągnięcie Solich - Talandy, która tym razem popłynęła na odległość 226 m. W Zatoce Sportu rekordu świata w konkurencji dynamika bez płetw (DNF) ustanowiła również Julia Kozerska, która przepłynęła 197 m. Jej osiągnięcie jest tym bardziej imponujące, że pokonała taki dystans w basenie 50 m, co znacznie utrudnia uzyskanie takiego wyniku w konkurencji bez płetw. Ze względu na niedopełnienie wymogów formalnych uznanie tego rekordu świata jest jednak uzależnione od decyzji AIDA.

Impreza na łódzkiej pływalni została organizowana przez Szkołę Freedivingu Bluego oraz Stowarzyszenie Freediving Poland, dbające o rozwój tej ciekawej, ale mało znanej dyscypliny sportowej.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt