- Trzeba pamiętać, że uczniowie kończący gimnazjum mają "swoją" pulę miejsc, a ci po szkole podstawowej "swoją" co wynika z różnic programowych - wyjaśniła Dorota Gryta, wicedyrektor Wydziału Edukacji, dodając: - Na pewno dla każdego wystarczy miejsc, natomiast na pewno nie każdy uczeń znajdzie miejsce w wymarzonej szkole.
Łącznie o miejsca w szkołach średnich ubiega się w tym roku ponad 11,8 tys. absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, a o przyjęciu do danej szkoły nie będzie decydować kolejność zgłoszeń, a wyniki z egzaminu gimnazjalnego i po szkole podstawowej oraz oceny na świadectwach. Dlatego też obecna statystyka popularności poszczególnych szkół na pewno ulegnie zmianie.
- W czołówce popularności wśród gimnazjalistów i absolwentów podstawówki są obecnie trzy licea: XXV, XXVI oraz XXXI, a także "Czwórka", która jako jedyna oferuje międzynarodową maturę - Informuje Jarosław Pawlicki, wicedyrektor Wydziału Edukacji i dodaje: - Oczywiście w statystykach bierzemy pod uwagę szkoły wskazane przez uczniów jako te z pierwszej preferencji, bowiem w tym roku każdy może się logować do dowolnej liczby szkół oraz klas co może w naturalny sposób "fałszować" realne zainteresowanie.
Technika wybierane najchętniej przez uczniów to 9, 10 i 19, a szkołach branżowych jak co roku prym wiedzie "Gastronomik". Oczywiście po otrzymaniu świadectw oraz wyników egzaminów wiele może ulec zmianie, bowiem znając oceny uczniowie mogą zupełnie zmienić swoje preferencje.
Rekrutacja elektroniczna trwa do 25 czerwca, a listy zakwalifikowanych szkoły wywieszą 16 lipca.