- Spotykamy się dziś, po pół wieku na nowym dworcu, który nosi w sobie jednak duchowy ślad historii z marca 1968 roku, kiedy odjeżdżali stąd nasi współobywatele, łodzianie pochodzenia żydowskiego, zmuszeni do emigracji, do opuszczenia rodzinnych domów, przyjaciół i porzucenia zawodowych karier - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska, podkreślając, że nasze miasto w swoim rozwoju bardzo silnie było związane z diasporą i kulturą żydowską, stanowiącą ważny element dziedzictwa i tożsamości Łodzi.
Projekt przygotowało Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które wystawy "Marzec '68. Konteksty" oraz "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" otworzy oficjalnie w swojej siedzibie w niedzielę, 11 marca, o godz. 15.00.
Autorami projektu fotograficznego i filmowego, który obejmuje wystawę fotografii oraz szereg obrazów dokumentalnych są Kamila Bogulewska i Aleksander Milchtach Sław. Jak poinformowała dyrektora Centrum Dialogu Joanna Podolska, wystawa potrwa do końca września br. i wzbogacona będzie przez szereg wydarzeń edukacyjnych skierowanych do młodzieży szkolnej.
W obchody 50. rocznicy wydarzeń marcowych włączyło się również Muzeum Kinematografii, które przygotowało wystawę "Filmobcy. Marzec'68". Otwarcie 14 marca (środa), o godz. 17.00.