Remonty 8 budynków i historycznych pomp, budowa zielonego parkingu. Oto tegoroczne inwestycje na Księżym Młynie

W tym roku Księży Młyn zamieni się w wielki plac budowy. Przed nami remonty ośmiu zabytkowych budynków, konserwatorski remont historycznych pomp oraz budowa zielonego parkingu i pasaż pieszo-rowerowego.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
W tym roku rozpoczną się remonty 8 budynków na zabytkowym osiedlu. Poza tym także budowa zielonego parkingu i remont historycznych pomp
4 zdjęcia
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Zabytkowe osiedle domów robotniczych na Księżym Młynie, to dziewiąty priorytetowy obszar rewitalizacji. Podobnie, jak w ośmiu śródmiejskich obszarach, tutaj też będziemy realizować inwestycje z unijnym dofinansowaniem. To umożliwia nam wrzucenie piątego biegu w inwestycjach i znaczące zintensyfikowanie prac - zapowiada Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, dodając: - Nie będziemy już remontowali pojedynczych domów. W tym roku chcemy rozpocząć inwestycje aż w 6 famułach i 2 budynkach konsumów. Dokończymy remonty po stronie parzystej głównej alei, gdzie do wyremontowania zostały już tyko trzy domy i będziemy kontynuowali prace przy ul. Przędzalnianej.

W 2018 roku inwestycje rozpoczną się w domach przy ul. Księży Młyn 2, 8, 10 oraz Przędzalnianej 49 i 51. Remonty nie ominą także budynków należących do wspólnot. W tym roku rozpoczną się remonty domu przy ul. Fabrycznej 21 oraz dwóch konsumów przy ul. Księży Młyn. - Na Księżym Młynie będziemy modernizowali nie tylko famuły. Odnowimy także budynki gospodarcze, a w jednym z nich utworzymy Klub Księżego Młyna. Przy ul. Fabrycznej urządzimy zielony parking na ponad 50 aut. Wzdłuż dawnej bocznicy kolejowej stworzymy pieszo-rowerowy pasaż, a listę tegorocznych inwestycji zamyka remont trzech pomp wodnych - wylicza prezydent Hanna Zdanowska.

Wniosek o dofinansowanie inwestycji, który miasto złożyło pod koniec 2017 roku przechodzi właśnie ocenę. Kiedy zostanie zaakceptowany, miasto podpisze umowy z wykonawcami inwestycji. Pierwsze przetargi już zostały ogłoszone. - Otworzyliśmy już oferty na budowę pasażu w śladzie bocznicy, a dzisiaj otwieramy oferty na remont pomp. Ogłaszamy też przetargi na remont domów po parzystej stronie ul. Księży Młyn oraz budowę zielonego parkingu - tłumaczy Robert Kolczyński, dyrektor Wydziału ds. Zarządzania Projektami.

Na Księżym Młynie inwestycje realizują także prywatni inwestorzy i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, która tworzy na zabytkowym osiedlu Akademickie Centrum Designu. Po sąsiedzku, jeszcze w 2018 roku, zacznie się budowa kompleksu Textorial Park II, a przy ul. Targowej 77 modernizacja dawnego budynku szkoły Ludwika Grohmana.

  • Wartość projektu rewitalizacji Księżego Młyna: 59 mln zł, dotacja UE: 39 mln zł
  • Wartość projektu wspólnot mieszkaniowych: 15 mln zł, dotacja UE: 8,3 mln zł

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt