Projekt odnowy Księżego Młyna, kosztujący blisko 61 mln zł, będzie realizowany w Zarządzie Inwestycji Miejskich UMŁ. Obejmuje on odnowę i przebudowę budynków, remont lokali mieszkalnych oraz podwórek i przestrzeni wokół. Projekt dotyczy remontu i przebudowy 13 budynków mieszkalnych. Po jego zakończeniu na mieszkańców będzie czekać 170 nowoczesnych i funkcjonalnych mieszkań z wygodnymi łazienkami i centralnym ogrzewaniem z miejskiej sieci. Projekt ma dofinansowanie ze środków UE w wysokości 39 mln zł.
Jak podkreśla Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich UMŁ, jednym z założeń projektu jest maksymalne uszanowanie dziedzictwa i historycznego charakteru tego miejsca. Nawet jeśli w wyniku rewitalizacji będą pojawiały się nowe elementy, będą one współgrały z historią i klimatem Księżego Młyna, a wszystkie prace prowadzone są pod auspicjami wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Księży Młyn po rewitalizacji nie zmieni swojego charakteru, wciąż będzie tu dominowała funkcja mieszkaniowa, wzbogacona o nowe elementy takie jak restauracja i kawiarnia w mającym powstać Klubie Księżego Młyna oraz pracownie artystyczne zlokalizowane w dawnych budynkach gospodarczych.
Dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik poinformowała, że po zakończeniu trwających obecnie prac, zaplanowanym na koniec 2020 r., proces rewitalizacji budynków mieszkalnych na Księżym Młynie osiągnie 80 proc. zaplanowanych zadań. Na pozostałe prace, w ciągu najbliższych tygodni, ZIM ogłosi dwa przetargi. Pozwolą one na rewitalizację budynków przy ulicach Przędzalnianej i Księży Młyn.