Rewitalizacja Księżego Młyna. Rozpoczynamy kolejne remonty na zabytkowym osiedlu

Rozpoczynają się kolejne remonty na zabytkowym osiedlu Karola Scheiblera na Księżym Młynie. Procesem rewitalizacji w tym samym czasie objętych będzie kilkanaście famuł.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Rozpoczynamy kolejne remonty na zabytkowym osiedlu
7 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Projekt odnowy Księżego Młyna, kosztujący blisko 61 mln zł, będzie realizowany w Zarządzie Inwestycji Miejskich UMŁ. Obejmuje on odnowę i przebudowę budynków, remont lokali mieszkalnych oraz podwórek i przestrzeni wokół. Projekt dotyczy remontu i przebudowy 13 budynków mieszkalnych. Po jego zakończeniu na mieszkańców będzie czekać 170 nowoczesnych i funkcjonalnych mieszkań z wygodnymi łazienkami i centralnym ogrzewaniem z miejskiej sieci. Projekt ma dofinansowanie ze środków UE w wysokości 39 mln zł.

Jak podkreśla Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich UMŁ, jednym z założeń projektu jest maksymalne uszanowanie dziedzictwa i historycznego charakteru tego miejsca. Nawet jeśli w wyniku rewitalizacji będą pojawiały się nowe elementy, będą one współgrały z historią i klimatem Księżego Młyna, a wszystkie prace prowadzone są pod auspicjami wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Księży Młyn po rewitalizacji nie zmieni swojego charakteru, wciąż będzie tu dominowała funkcja mieszkaniowa, wzbogacona o nowe elementy takie jak restauracja i kawiarnia w mającym powstać Klubie Księżego Młyna oraz pracownie artystyczne zlokalizowane w dawnych budynkach gospodarczych.

Dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik poinformowała, że po zakończeniu trwających obecnie prac, zaplanowanym na koniec 2020 r., proces rewitalizacji budynków mieszkalnych na Księżym Młynie osiągnie 80 proc. zaplanowanych zadań. Na pozostałe prace, w ciągu najbliższych tygodni, ZIM ogłosi dwa przetargi. Pozwolą one na rewitalizację budynków przy ulicach Przędzalnianej i Księży Młyn.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt