Rocznica Konstytucji Trzeciego Maja

W 230 rocznicę konstytucji 3 Maja uroczystą mszę świętą w łódzkiej archikatedrze odprawił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. W nabożeństwie wzięła udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Po mszy, wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej, złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Katedralnym.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Konstytucja została uchwalona w 1791 roku po trzech latach obrad sejmu nazywanego Wielkim, była  próbą naprawy  systemu politycznego Rzeczypospolitej oraz zbudowania silnego państwa. Zniesiono niesławnej pamięci liberum veto, nadano prawa polityczne mieszczanom, a chłopów wzięto  pod ochronę państwa. Stworzono podstawy prawne dla dobrze funkcjonującej monarchii konstytucyjnej. Takie reformy w ówczesnej Europie miały charakter niezwykle nowatorski.    Nie godziła się na nie  Rosja i właśnie z tym państwem w 1792  wybuchła wojna w obronie konstytucji. Armią polską dowodził książę Józef Poniatowski,  a walczył w niej jako dowódca brygady Tadeusz Kościuszko. Mimo bohaterstwa polskich żołnierzy wojna zakończyła się klęską Rzeczypospolitej. Podczas tych zmagań król Stanisław August Poniatowski ustanowił po bitwie pod Zieleńcami order Virtuti Militari.

Następnie, prezydent i przewodniczący złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wybuch III powstania śląskiego  na pl. Wolności. Tablica wmurowana była w fasadę ówczesnego  magistratu w 10 rocznicę wybuchu powstania. Szefem wywiadu wojsk powstańczych był łodzianin,  kapitan Jan Kowalewski, genialny kryptolog, bohater wojny polsko – bolszewickiej, który za udział w powstaniu otrzymał Order Odrodzenia Polski.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt