Rocznica Marszałka

Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego, 19 marca, w II Rzeczypospolitej były wydarzeniem politycznym. Zwykle wtedy pojawiali się w Sulejówku wierni druhowie z czasów kampanii legionowych, wojskowi a później po 1926 roku przedstawiciele władz państwowych.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Imieniny zwykle odbywały się w dworku  i….był  to duży  kłopot dla pani marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej.  Początkowo  starała się zapewnić każdemu skromniejszy poczęstunek,  ale co robić jak odwiedzających jest 3 tysiące jak w 1926 roku.  Tutaj musiał już pojawić się komitet organizacyjny i kuchnie polowe, które wydawały posiłki dla przybyłych.  W parku przygrywały też orkiestry pułków legionowych.

Józefowi Piłsudskiemu najwięcej radości sprawiały wizyty legionistów i prostych ludzi, którzy czasami musieli iść cały  dzień by dotrzeć do Sulejówka. Jako upominki przynosili produkty spożywcze,  ale niekiedy pojawiały się oryginalne prezent jak małe szczeniaczki, kogut, gęś czy nawet baran i sarenka.

- „W końcu jednak udało mi się rozmieścić to towarzystwo po znajomych, z wyjątkiem barana i gęsi, między którymi powstała idealna przyjaźń. Zabawny to był widok, kiedy baran starał się iść krok w krok z gęsią, lub gdy spali razem na słońcu, gęś z głową na piersiach barana. Był to najdziwaczniejszy wypadek przyjaźni między zwierzętami, jaki znałam” – pisała we wspomnieniach Aleksandra Piłsudska.

Kiedy marszałek Piłsudski  wjechał na Maderę,  premier Walery Sławk zainicjował gigantyczna akcje wysyłania życzeń przez  młodzież szkolna.  Do małego urzędu pocztowego w Fuchnal napłynęło wtedy ponad milion kartek pocztowych i listów z Polski.

Również 19 marca dokładnie 100 lat temu Józef Piłsudski swoim własnym dekretem,  jako Naczelny Wódz przyjął na siebie obowiązki Marszałka Polski:  "Stopień Pierwszego Marszałka Polski przyjmuję i zatwierdzam" – napisał.

Józef  Piłsudski decyzją  Sejmu RP sprawował już funkcje naczelnika państwa i wodza naczelnego. Nie miał jednak stopnia wojskowego,  ponieważ w armii austriackiej pełnił jedynie funkcję brygadiera i co najwyżej można było ją zweryfikować do stopnia generała brygady. Tymczasem w armii polskiej byli już generałowie wyższych rang. Stopień marszałka rozwiązywał więc  problem starszeństwa.

W niedzielę 14 listopada 1920 roku na Placu Zamkowym w Warszawie miało miejsce uroczyste wręczenie buławy marszałkowskiej Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu. Buławę, symbol władzy wojskowej, noszony przez hetmanów Rzeczypospolitej, Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych wręczył żołnierz, kawaler orderu Virtuti Militari. Buława według projektu prof. Mieczysława Kotarbińskiego z Wilna wykona była ze srebra i cyzelowana złotem. (A.J.). 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt