Rocznica prezydenta Rżewskiego

Aleksy Rżewski, pierwszy prezydent Łodzi po odzyskaniu niepodległości stanowisko objął 27 marca 1919 roku. Wyboru dokonała rada miejska.

9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Aleksy Rżewski był bojowcem PPS o pseudonimie „Przebój”, zesłańcem, tramwajarzem. Jego zawód to robotnik, a mimo to ktoś taki zostaje prezydentem wielkiego miasta i co więcej wytycza zasady polityki obowiązujące przez wiele lat. Wyjątkowa biografia, wyjątkowy czas

Urodzony w 1885 roku pracę podjął już, jako nastolatek. Wkrótce, być może kierowany niepodległościową tradycją rodzinną, rozpoczął działalność polityczną i społeczną. Zaprowadziła go ona do członkostwa w PPS, na barykady Widzewa podczas rewolucji 1905 roku i wreszcie na zesłanie w głąb Rosji, z którego udało mu się uciec w 1908 roku. Podczas I wojny światowej działał już w Łodzi będącej pod niemiecką okupacją. Redagował pismo „Łodzianin” i znów aresztowany, tym razem przez Niemców, zbiegł wskakując do nadjeżdżającego tramwaju.

Po odzyskaniu niepodległości Rżewski szybko się odnalazł w nowej rzeczywistości. Rada Miejska zdominowana przez PPS wybrała go na prezydenta miasta Łodzi. Władzę obejmował w wyjątkowo trudnej sytuacji. Okupanci niemieccy zostawili hale fabryczne w stanie niemal pustym. Pozbawili je maszyn, urządzeń i silników. Zrabowali 90 procent kabli elektrycznych. Z Łodzi wywieziono 3 tys. metrów pasów transmisyjnych, ponad tysiąc silników elektrycznych i tysiące ton miedzianych części maszyn. Jak by tego mało, miasto musiało się zmierzyć z trzecią falą śmiercionośnej grypy hiszpanki. Rżewski zaczął od organizacji produkcji. Dużą pomocą okazało się przysłanie przez Amerykanów 60 milionów funtów bawełny. Udało się również załatwić rządowe gwarancje kredytowe na zakup wełny, ale pierwsze transporty nadeszły dopiero w lipcu.

W Łodzi, w pierwszym roku jego prezydentury zatrudnienie w przemyśle sięgało zaledwie 23 proc. tego sprzed wojny, więc na czoło działań Aleksego Rżewskiego wysunęły się programy socjalne. Wprowadził powszechne nauczanie na poziomie szkoły podstawowej, ale jednocześnie dzieci uczęszczające do szkół mogły liczyć na posiłek, darmowe pomoce naukowe, a nawet na odzież. Podjęto wysiłek budowy szkół i nauczania dorosłych. Rżewski podjął też przedwojenne plany budowy wodociągów i utworzył Wydział Kanalizacji i Wodociągów przy Zarządzie Miasta. Jego prezydentura wytyczyła główne kierunki działań władz miejskich na długie lata. Po zakończeniu kadencji sprawował m.in. funkcje starosty łódzkiego, a w latach 30. XX wieku prowadził kancelarię notarialną.

Zasłynął również, jako wielki propagator sportu i ruchu na świeżym powietrzu. Z jego inicjatywy zbudowano osiedle Tuszyn-Las, które miało pełnić funkcję miasta-ogrodu.

Przed 11 listopada 1939 roku został aresztowany przez Niemców w ramach akcji eksterminacji polskiej inteligencji i rozstrzelany. Jego symboliczny grób znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Poniżej prezentujemy również materiały z fotodaya i rekonstrukcji historycznej gabinetu A. Rżewskiego oraz jego ucieczki w 100-lecie prezydentury. W ratuszu miejskim na pl. Wolności został zainscenizowany gabinet prezydenta, a aktorzy Teatru Nowego wraz ze Sławomirem Maciasem odegrali scenki prezentujące problemy ówczesnej Łodzi.

Każdego roku w dniu Święta Pracy  składane są kwiaty na symbolicznym grobie Aleksego Rżewskiego na Starym Cmentarzu.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt