Rocznica wymarszu kadrówki. Droga do niepodległości.

W rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego spotkali się członkowie Związku Legionistów i ich Rodzin. Pod pomnikiem marszałka złożono kwiaty a zebrani zaśpiewali „Pierwszą kadrową”. Kwiaty złożono również przed tablica upamiętniającą czyn legionowy na ziemi łódzkiej.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W imieniu władz miasta kwiaty zostały złożone również przed pomnikiem Legionisty w parku Legionów.  

W koncepcji politycznej Józefa Piłsudskiego pierwsza kompania kadrowa po wybuchu wojny miała odegrać role zaczynu powstania narodowego na terenach zaboru rosyjskiego i tym samym upolitycznić sprawę polską.

Pierwotnie zamierzano wysłać kompanię  do Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie PPS miał duże wpływy i tam też istniała szansa wywołania insurekcji. Sytuacja wojskowa jednak uniemożliwiła taki scenariusz i marsz mógł odbyć się tylko w kierunku na Kielce. 

Ostatecznie po sformowaniu na krakowskich Oleandrach, oddział złożony z około 150 strzelców 6 sierpnia wyruszył w kierunku Królestwa, przekraczając granicę w Michałowicach. Po drodze obalili rosyjskie słupy graniczne i 12 czerwca wkroczyli do Kielc.  Spotkało ich tam jednak chłodne przyjecie, które nie dawało szans na utworzenie powstańczych oddziałów. 

Misja „kadrówki” okazała się zadaniem nie do wykonania, ale samo działanie, polskie orzełki na maciejówkach i czyn zbrojny  wywołały entuzjazm nawet w konserwatywnych środowiskach krakowskich, co umożliwiło powołanie Legionów Polskich, jako formacji autonomicznej w armii austro-węgierskiej. Rozpoczął się marsz ku niepodległości.

- Mój ojciec Zygmunt Młot-Przepałkowski miał szczęście służby w Pierwszej Kompanii Kadrowej. Później służył w Legionach i realizował zadania w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej. Ci młodzi ludzie byli pełni ideałów i pewni, że Polska odzyska niepodległość   – wspominał Adam Przepałkowski ze Związku Legionistów.

Pomnik Legionisty został odsłonięty 23 września 2017 roku podczas Zjazdu Miast Piłsudskiego. Składa się on z granitowego postumentu, na którym znajduje się rzeźba z brązu przedstawiająca młodego legionistę ubranego w charakterystyczną maciejówkę i szynel, trzymającego przy nodze karabin. Autorem pomnika jest dr Marcin Mielczarek z łódzkiej ASP.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt