- Mój ojciec Zygmunt Młot-Przepałkowski miał szczęście służby w Pierwszej Kompanii Kadrowej. Później służył w Legionach i realizował zadania w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej. Ci młodzi ludzie byli pełni ideałów i pewni, że Polska odzyska niepodległość – powiedział Adam Przepałkowski ze Związku Legionistów.
Od 1989 roku organizowane są marsze szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, co stanowi nawiązanie do przedwojennej tradycji.
- Udziałowi w takim marszu zawsze towarzyszą duże emocje. Idziemy szlakiem, jaki przeszli żołnierze „kadrówki”, uważający się za pierwszy od powstania styczniowego oddział wojska polskiego. Łodzianie uczestniczą w nim od samego początku – powiedział Tomasz Paprocki z grupy rekonstrukcyjnej Legionów Polskach.
6 sierpnia przypada też setna rocznica nadania honorowego obywatelstwa Łodzi Józefowi Piłsudskiemu. Rada Miejska nadała je na uroczystym posiedzeniu w dniu 6 sierpnia 1919 roku.
„W czasie, kiedy Naród Polski w niewoli moskiewskiej był obdzierany ze wszelakich praw mu należnych, pracował w mieście naszem człowiek, co przysiągł kajdany te zerwać, budził sumienie narodu, wzniecał bunt przeciwko najeźdźcom; w domu przy ul. Wschodniej został schwytany przez sługi caratu, wywieziony i oderwany od umiłowanej pracy. Miasto nasze szczęśliwe, że było terenem tytanicznej pracy Józefa Piłsudskiego, wyraża temu wielkiemu Bojownikowi o wolność przez usta swoich przedstawicieli – Rady Miejskiej – najwyższy hołd, ofiarując my obywatelstwo honorowe miasta Łodzi” – czytamy w protokole z obrad Rady Miejskiej sprzed 100 lat.