RODZINA ZASTĘPCZA POKOCHAŁA DZIEWCZYNKĘ Z POGOTOWIA

Część z Was pewnie już kojarzy z naszych postów Monikę Stolarską, jedną z łódzkim mam zastępczych pełniących rolę pogotowia rodzinnego dla noworodków, niemowląt i małych dzieci. Tym razem macie szansę zobaczyć tę wyjątkową osobę w towarzystwie jej biologicznych dzieci: 24-letniej Natalii i 16-letniego Szymona. Od ponad 2 lat w ich rodzinie jest także Jaśmina. I możliwe, że zostanie w niej już na stałe, bo pani Monika zdecydowała się na adopcję wychowywanej przez siebie dziewczynki. Dla Jaśminki jest ona po prostu mamą. Kochającą, czułą i radosną. – Traktuję ją już jak siostrę i liczę, że zostanie z nami – opowiada Szymon, syn Moniki. Przyznaje też, że jest dumny ze swojej mamy.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Większość dzieci z pogotowia Moniki odchodzi po średnio kilkunastu miesiącach do rodzin adopcyjnych. – Rodzicielstwo zastępcze to takie bycie mamą na trochę krótszą metę w moim przypadku. Ta praca wymaga dużych poświęceń i dużych pokładów miłości. Wiem, że to w sobie mam i że jestem w stanie zabezpieczyć emocjonalnie te dzieci. Jest to duże wyzwanie – mówi Monika.

– Rodzina zastępcza jest po to, żeby te dzieci uratować – komentuje Natalia Krupińska, studentka psychologii, która przez 80 godzin w miesiącu towarzyszy Monice w codziennych obowiązkach: karmieniu, przewijaniu, zabawach, gotowaniu i sprzątaniu.

W drugiej części materiału obejrzycie Agatę Skalec-Ruczyńską z Fundacja EY, która w rozmowie z Dorotą Wellmann i Marcinem Prokopem opowiada, dlaczego tak istotne jest wychowywanie dziecka w rodzinie, a nie w placówce, a także mówi o tym, jakiego wsparcia potrzebują rodziny zastępcze.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt