RODZINNE STATYSTYKI I ŻYCZENIA DLA RODZIN

Naszym wspaniałym rodzinom zastępczym przekazujemy życzenia od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej: "Kochani Rodzice Zastępczy, w dniu Waszego święta życzę Wam ogromu radości i cierpliwości w relacjach z dziećmi oraz wielu życzliwych osób wokół Was. Niech trudne chwile trwają jak najkrócej, a miłość na stałe gości w Waszych domach. Podziwiam Was i jestem wdzięczna za to, jak dzielnie pomagacie dzieciom po przejściach. Dzięki Wam ich życie staje się piękniejsze. A Wy jesteście dumą Łodzi!"

Życzenia ukazały się w dzisiejszym wydaniu miejskiej ????gazety Łódź.pl (bo 30 maja jest ogólnopolski Dzień Rodzicielstwa Zastępczego). A wraz z nimi tekst przypominający, czym jest rodzicielstwo zastępcze, oraz trochę liczbowych ciekawostek. A rodzinne statystyki wyglądają w Łodzi następująco.

Liczba łódzkich rodzin zastępczych to 958:

631 spokrewnionych

225 niezawodowych

102 zawodowe, w tym:

26 standardowych

29 specjalistycznych

16 pogotowi rodzinnych

31 rodzinnych dom domów dziecka

Jak widać, średnio co 10. rodzina zastępcza pełni tę rolę zawodowo i zrezygnowała dla niej ze swojej dotychczasowej pracy.

Łódzkie rodziny zastępcze dają obecnie dom ponad 1400 dzieciom.

W rodzinach zastępczych dzieci spędzają od kilku miesięcy do kilkunastu, a nawet ponad 20 lat.

Najstarsze wiekiem rodziny zastępcze świętowały już swoje 75. urodziny, a najmłodsze są około trzydziestki.

Największa różnica wieku między zastępczą mamą z Łodzi a „jej” dziećmi wynosi 72 lata, a w kilku kolejnych rodzinach – około 60 lat.

Szkolenie dla kandydatów na rodzinę zastępczą trwa 64 godziny, co po rozłożeniu na 12 spotkań zajmuje od 2 do 3 miesięcy.

Niektóre spośród zawodowych rodzin zastępczych działają już od ponad 20 lat. Część ich dzieci zdążyła dorosnąć i wyfrunąć z domu.

Ale wśród łódzkich rodzin zastępczych są także te młode stażem (choć niekoniecznie wiekiem, bo sporo osób decyduje się podjąć to wyzwanie dopiero na emeryturze). W 2021 r. powstało w Łodzi około 100 nowych rodzin zastępczych, a w tym roku już ponad 40.

Jeśli Ty też chcesz dołączyć do tego wyjątkowego grona, to napisz do nas na Fb Rodzina Jest dla Dzieci lub zadzwoń – 506 980 979.

Link do wydania online gazety z 30 maja:

Polecane aktualności

Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Najukochańszym jubilatkom – moc życzeń! 602. rocznica lokacji Łodzi i 202. urodziny ulicy Piotrkowskiej

Tomasz Walczak / BAM

Kosze i wiązanki kwiatów, a przede wszystkim serdeczne życzenia złożyliśmy Łodzi, obchodzącej 29… więcej

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

healthy cities

Dołącz do wyzwania Healthy Cities

MM / KS

Ruszyła piąta edycja wyzwania Healthy Cities, corocznej inicjatywy Grupy LUX MED, która łączy… więcej

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Kontakt