- Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wraz z innymi miejskimi instytucjami kultury przygotowało szereg wydarzeń mających na celu uczczenie pamięci swojego patrona i popularyzacji jego dorobku. Znajdą się wśród nich m.in. premierowy spektakl teatralny, wystawa poświęcona życiu Marka Edelmana, spotkania z osobami go znającymi, prapremiera filmu "I była miłość w getcie", a także cały szereg wydarzeń edukacyjnych. Mnie osobiście cieszy szczególnie planowane wydanie komiksu "Edelman", bo chcemy przybliżać tę wyjątkową postać również młodemu pokoleniu - mówi wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski.
Uroczysta inauguracja roku odbędzie się już 4 stycznia o godz. 18.00 w Centrum Dialogu. - Zadbaliśmy o to, by było to wydarzenie wyjątkowo atrakcyjne. W programie wieczoru znalazła się prezentacja fragmentów wywiadów z Patronem roku wraz z komentarzem Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, spotkanie z zaprzyjaźnioną z Markiem Edelmanem Janiną Ochojską, a także wspomnienia innych jego przyjaciół oraz współpracowników, m.in.: lekarzy i pielęgniarek ze szpitala im. Pirogowa, dziennikarzy i polityków. Będzie także koncert i, oczywiście, nie zabraknie symbolicznego urodzinowego tortu na stulecie - zapewnia Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu i zaprasza jednocześnie inne podmioty w mieście do włączania się w obchody, których program pozostaje nadal otwarty.
Jedną z instytucji, która aktywnie kultywuje pamięć o wielkim Polaku jest Muzeum Miasta Łodzi, w którym odbywają się liczne zajęcia edukacyjne mu poświęcone, a przez cały czas zwiedzać można Gabinet Marka Edelmana, gdzie eksponowane są pamiątki po nim.
Podstawowe punkty obchodów Roku Marka Edelmana w Łodzi
- Styczeń
- Najważniejsze jest życie
- 4 stycznia Urodziny Marka Edelmana i inauguracja Roku Marka Edelmana w Łodzi - Kwiecień
- Najważniejsza jest wolność
- Premiera spektaklu "Światy Marka Edelmana" w ramach festiwalu Dotknij Teatru
- 17 kwietnia, godz. 17 - otwarcie wystawy "Marek Edelman. Człowiek" i spektakl "Światy Marka Edelmana", godz. 19.
- Komiks "Edelman" - premiera
- 19 kwietnia - uroczystości rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, uroczystość na cmentarzu żydowskim w Warszawie - Maj
- Najważniejsza jest miłość
- 10 maja - prapremiera filmu "I była miłość w getcie" w reż. Jolanty Dylewskiej oraz spotkanie z Paulą Sawicką
- 12 maja spotkanie kameralne z lekarzami i pacjentami Docenta - Październik
- Najważniejsza jest pamięć
- 2 października - 10 rocznica śmierci Marka Edelmana. Dyskusja Dlaczego nam dziś brakuje Marka Edelmana?
Obchody Roku Edelmana dofinansowano ze środków UMŁ w kwocie 150 000 zł.
Marek Edelman (1919 - 2009)
Przyjmuje się, że Marek Edelman urodził się 1 stycznia 1919 roku w Homlu na Białorusi. W czasie wojny był jednym z organizatorów Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie. Po śmierci Anielewicza został dowódcą powstania w getcie. Półtora roku później walczył na barykadach powstania warszawskiego. Po wojnie zamieszkał w Łodzi. Ukończył medycynę. Został lekarzem, kardiologiem, w szpitalu im. Pirogowa.
Pomagał prześladowanym, podpisywał protesty przeciwko bezprawiu. Wielokrotnie podkreślał, że obowiązkiem każdego człowieka jest udzielanie pomocy słabszym i zagrożonym. "Pytacie, co jest najważniejsze w życiu? Najważniejsze jest samo życie. A gdy już jest życie, najważniejsza jest wolność" - mówił w jednym z wywiadów.