- Ppłk Jan Kowalewski łamał dla Polski szyfry rosyjskie podczas wojny polsko-bolszewickiej. Złamał blisko 100 kluczy szyfrowych, dzięki czemu ponad 3 tys. wiadomości zostało odkodowanych, co przyczyniło się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. 17 października 2019 r. Senat Rzeczpospolitej Polskiej z udziałem pana senatora Ryszarda Bonisławskiego proklamował rok 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego. To wyjątkowa chwila także dla Łodzi, ponieważ jest to podkreślenie roli naszych mieszkańców w walce o niepodległość Polski – mówi wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.
W kwietniu w Łodzi odbędzie się konferencja popularno-naukowa, której gościem specjalnym będzie Hugo Kowalewski Fereirra, wnuk Jana Kowalewskiego. Udział w niej weźmie również „odkrywca” postaci Jana Kowalewskiego - prof. Grzegorz Nowik. Patronowi roku 2020 zostanie także poświęcony zeszyt specjalny „Kroniki Miasta Łodzi”. Pod koniec sierpnia miasto zaprosi łodzian na piknik patriotyczny w stulecie Bitwy Warszawskiej. Wśród plenerowych atrakcji znajdzie się m.in. rekonstrukcja historyczna szpitala polowego oraz punktu werbunkowego z roku 1920. Pojawią się również gry i animacje rozwijające techniki szyfrowania oraz umiejętności logicznego myślenia. Ci, którzy lubią historyczne eksploracje miasta będą się mogli wybrać na wycieczki trambusem łódzkimi śladami Jana Kowalewskiego.
W obchody Roku Jana Kowalewskiego aktywnie włączyło się również Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W sierpniu przy ul. Gdańskiej zostanie otwarta wystawa pt. „Szyfry wojny” poświęcona postaci Jana Kowalewskiego i polskiej kryptologii, a także kulisom Bitwy Warszawskiej. Muzeum przygotuje również escape room, inspirowany szyframi i tajemnicami kryptologicznymi, z którego będzie można skorzystać w siedzibie placówki przy ul. Gdańskiej oraz podczas imprez plenerowych. Co więcej, we współpracy z Radiem Łódź powstanie słuchowisko „Szyfr do zwycięstwa", inspirowane dokonaniami Jana Kowalewskiego, którego premiera będzie miała miejsce 15 sierpnia br.
Wydarzenia organizowane w Łodzi w Roku Jana Kowalewskiego będą sygnowane logiem inspirowanym kryptologicznymi osiągnięciami łodzianina. Kolorystyka logo (czerwień i granat) nawiązuje do kolorów adnotacji, jakich dokonywali na blankietach tłumaczeń szyfrogramów polscy kryptolodzy, w tym Jan Kowalewski. Specjalna czcionka zbliżona jest do czcionek maszynowych używanych w Naczelnym Dowództwie Wojska Polskiego. Logo zwiera również zaproszenie do odszyfrowania zagadki – jak rozumieć nieoczywiste znaki MM20? Podpowiedzią może być podtytuł oraz użyteczna w sztuce dekodowania wiedza o cyfrach – nie tylko arabskich.
Program wydarzeń będzie rozbudowywany. Instytucje zainteresowane włączeniem się w obchody mogą się zgłaszać do Biura Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Łodzi Urzędu Miasta Łodzi: lodz.niepodlegla@uml.lodz.pl, tel. 042 638 58 80.
Więcej informacji na stronie: www.lodz.pl/kowalewski